Válassza ki az országot/térséget, majd kattintson a tovább gombra!

Tájékoztatás a járványügyi helyzet szerinti biztonsági besorolásokról

A Konzuli Szolgálat ezúton hívja fel a külföldre utazó magyar állampolgárok figyelmét, hogy a külföldre utazás egyéni felelősség, az utazás vagy annak elhalasztása az Önök személyes döntése. Továbbá minden utazó saját maga felelős biztonságáról gondoskodni külföldi tartózkodása során. A Konzuli Szolgálat utazási tanácsai azt a célt szolgálják, hogy naprakész információkkal segítsék Önöket ezen döntések meghozatalában.Bővebben

Készüljön fel utazására!

A Konzuli Szolgálat utazási tanácsai az utazásra vonatkozó döntés meghozatalában nyújtanak segítséget, ugyanakkor a külföldre utazás mindig egyéni felelősség és döntés.

A gondtalan utazáshoz megfelelő utasbiztosítás megléte nélkülözhetetlen.

Tegye biztonságosabbá utazását, még utazás előtt regisztráljon konzuli védelemre és töltse le Konzinfo Utazom mobil alkalmazásunkat!

Az utolsó ellenőrzés dátuma: 2023. 09. 19.
Az alábbiakban szereplő információk tájékoztató jellegűek, frissítésük folyamatos, azok közreadása a fogadó ország illetékes hatóságainak értesítésén alapul, valamint csak a már hatályba lépett szabályokat tartalmazzák. Bár képviseleteink mindent megtesznek, hogy naprakész információkat közöljenek, felelős és aktuális tájékoztatásért a megadott weboldalon, az ott szereplő hatóságnál érdeklődhetnek.

A Magyarországról Szlovéniába történő belépéshez nincs szükség sem oltottságot, sem a fertőzésen átesettséget, sem negatív teszt meglétét (ún. PCT feltételek) igazolni. Ez a tranzitra is vonatkozik. (Teszt- és karanténmentes a beutazás.)

Egyéb hasznos információ:

A maszkviselés nem kötelező a beltéri helyeken sem. A veszélyeztetett csoportokhoz tartozó személyeknek javasolt a megfelelő maszk használata olyan környezetben, ahol nagyobb a légúti fertőzések kockázata, pl. zárt, rosszul szellőző helyeken, ahol nagyszámú ember tartózkodik. A maszkot megfelelően kell használni, hogy jól eltakarja az orrot és a szájat. 

Koronavírussal kapcsolatos kormányzati oldal (magyar és angol nyelven)

Utazás:

Szlovénia biztonsági besorolása IV. biztonsági kategória, vagyis alacsony biztonsági kockázatot rejtő, látogatható ország.

2023. január 1-jén, Horvátország schengeni térséghez történő csatlakozásával, a szlovén-horvát határon megszűnt a határellenőrzés. A szlovén-horvát határhelyzetről szlovén/angol nyelven ez az oldal ad aktuális tájékoztatást, további információs lehetőségek: Útinform, +36 1 3362400 és a szlovén rendőrség honlapja

Az osztrák hatóságok ideiglenesen visszaállították az ellenőrzést a teljes osztrák-szlovén határszakaszon a belépési oldalon, így a Szlovéniából Ausztria felé tartó járművek torlódásokra számíthatnak, különösen a forgalmasabb helyeken (pl.: Karavankák-alagút), főként a szabadságos időszakokban. 

A szlovén-olasz határon mindkét fél végez szúrópróbaszerű ellenőrzéseket. Felhívjuk a magyar állampolgárok figyelmét, hogy a határátkelőhelyen az EU állampolgárok utazási okmányai is ellenőrzésre kerülnek, így kérjük, fokozottan ügyeljenek arra, hogy csak érvényes utazási okmányokkal induljanak el (útlevél vagy személyi igazolvány).Szlovéniában a kártyaformátumú magyar vezetői engedély nem elfogadott úti okmány!

Terrorizmus:

Szlovénia terrorfenyegetettséget tekintve azon országok csoportjába tartozik, ahol kevésbé várható terrorcselekmények elkövetése. Mindamellett ma már egyetlen ország sem tekintheti magát a terrorizmustól teljesen védettnek. 

Fontosabb telefonszámok:

Általános segélyhívó (mentők, tűzoltóság): 112 Rendőrség: 113 Szlovén Autóklub (AMZS) segélyszolgálat: 1987

A Radio SI-International óránként angol nyelvű híreket, félóránként közlekedési információkat nyújt, a Szlovén Polgári Védelmi Hatóság honlapján pedig megtalálható Szlovénia térképe, amelyen az aktuális események (tűz, súlyos balesetek, árvizek) láthatók (a honlap csak szlovén nyelven érhető el).

Az itt közölt adatok tájékoztató jellegűek!

Beutazási feltételek: Magyar állampolgárok az alábbi úti okmányok valamelyikével utazhatnak be az országba:

Magánútlevél:
Elvárt érvényessége:
Igen IGEN
Az utazás utolsó napjáig.

Ideiglenes útlevél: (Csak konzul állít ki!)

Igen IGEN

Az utazás utolsó napjáig. További információt az alábbi linken talál.

Személyi igazolvány:
Elvárt érvényessége:
Igen IGEN
Az utazás utolsó napjáig.
Ideiglenes személyi igazolvány:
Elvárt érvényessége:
Igen IGEN
Az utazás utolsó napjáig.
Vezetői engedélyek, Anyakönyvi kivonatok: Nem NEM
úti okmányok
Lejárt úti okmány (magánútlevél, személyi igazolvány): Nem NEM

Kiskorúak beutazása:

A kiskorúaknak szintén rendelkeznie kell a fent felsorolt okmányok valamelyikével. Egyéb meghatalmazás nincs előírva, azonban a szlovén hatóságok, a nem szüleivel utazó kiskorúak esetében javasolnak, egy a szülők nevét és elérhetőségét tartalmazó írásos dokumentumot, amely megkönnyíti az értesítést egy esetleges baleset vagy egyéb esemény esetén.

Gyermekek szállítása:

Felhívjuk a magyar állampolgárok figyelmét, hogy Szlovéniában szigorú szabályok vonatkoznak a gyermekek csoportos szállítására, amelyet a közúti közlekedés szabályairól szóló törvény (Zakon o predpisih cestnega prometa (ZPrCP)) 90. paragrafusa szabályoz. Ennek főbb elemi:

Gyermekcsoportok busszal történő szállításakor, a városi buszközlekedéstől eltekintve, a gyermekeknek a buszba beépített üléseken kell ülniük és beépített védőövvel kell legyenek bekötve.

Gyermekek csoportját személygépkocsival csak olyan személy szállíthatja, aki legkevesebb három éve rendelkezik B kategóriás gépkocsivezetői engedéllyel, busszal pedig olyan személy, aki legkevesebb egy éves hivatásos buszvezetői gyakorlattal rendelkezik (D1 vagy D kategória).

A D kategóriás buszok hivatásos vezetői, akik egy évnél kevesebb munkatapasztalattal rendelkeznek, csak abban az esetben szállíthatnak gyermekcsoportot buszban, amennyiben korábban legkevesebb két évig hivatásos gépkocsivezetői minőségben C kategóriás járművet vezettek.

A D1-es kategóriás buszok hivatásos vezetői csak 16-nál kevesebb ülőhelyes buszban szállíthatnak gyermekcsoportot abban az esetben, ha korábban legkevesebb két évig hivatásos gépkocsivezetői minőségben C kategóriás járművet vezettek. A gépjárművön emellett szabályosan fel kell tüntetni, hogy az gyerekeket szállít.

A rendőrök a sofőr állapotát (pl. fáradság) is ellenőrizhetik.

A törvény betartása más EU tagállamok állampolgárjaira nézve is kötelező erővel bír az országhatárok átlépését követően, azok megszegése pedig pénzbírsággal jár (a hivatkozott törvény szerint 250 eurós bírság a sofőrnek és 1000 eurós bírság a cégnek).

Vízum: Nem szükséges.

Szlovéniában továbbra is érvényben van az országban 3 napnál több időt tartózkodó személyek regisztrációjának kötelezettsége. Ennek értelmében, azoknak, akik 3 napnál többet tartózkodnak az országban a jogszabály értelmében regisztrálniuk kell a helyi rendőrségen (ez alól kivételt jelentenek a hivatalos szálláshelyek, akik elvégzik a regisztrációt). Az eljárás díjmentes.

Felhívjuk a figyelmet arra is, hogy 500-1200 € mértékű büntetést szabhatnak ki arra a külföldi állampolgárra, aki érvényes úti okmány nélkül tartózkodik Szlovéniában. Ugyanez alkalmazható abban az esetben is, amennyiben a külföldi állampolgár nem jelenti be úti okmányának elvesztését. Ugyanezek a büntetési tételek vonatkoznak azokra is, akik érvényes személyigazolvány és/vagy útlevél nélkül kívánnak Szlovéniába Horvátország felől belépni.

Házikedvencek beutazása:

További információt az alábbi honlapokon talál, valamint https://portal.nebih.gov.hu/-/kedvtelesbol-tartott-allatok-utaztatasara-vonatkozo-tajekoztato, illetve kérdezze állatorvosát!

Vám:

www.fu.gov.si/en

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal utastájékoztatója

Növényegészségügyi és behozatali előírások változása

Pénznem: Euró (EUR)

Időjárás: Szlovénia időjárása az ország legnagyobb területén hasonló Magyarországéhoz, azonban a hegyekben olyan szélsőséges viszonyok is tapasztalhatók, amelyekre a közlekedőknek, túrázóknak fel kell készülniük. Szlovénia, mint alapvetően hegyvidéki ország kiváló lehetőségeket nyújt szabadidő sportokhoz (hegymászás, hegyi túrák, túra-kerékpározás, vadvízi túrák). A külföldi turistákat érő balesetek nagy része felelőtlenségből, felkészületlenségből vagy a helyismeret hiányából fakadóan következik be. Fokozottan kérjük az extrém sportok kedvelőit, hogy minden esetben körültekintően járjanak el, és csak jól szervezett túrákra, kellő helyi ismerettel rendelkező, szakszerű túravezető irányításával, a környezet/évszak követelte technikai felszereléssel és az időjárási előrejelzések figyelembevételével induljanak el.

Biztosítás: Az utazás megkezdése előtt mindenképpen javasolt az Európai Egészségbiztosítási Kártya (EU Kártya) kiváltása, melyet a magyarországi lakóhelye szerint illetékes megyei egészségbiztosítási pénztár állít ki, érvényességi ideje egy év. Tekintettel arra, hogy a turisták által sűrűn látogatott szlovéniai üdülőhelyek környékén az orvosok döntően magánpraxisban működnek, illetőleg a Szlovén Köztársaságban a magyarországinál szűkebb a társadalombiztosítás keretében igénybe vehető szolgáltatások köre, továbbá egy külföldön elszenvedett baleset esetén a hazaszállítást csak kivételes esetben fedezi a kötelező egészségbiztosítás, ajánlott mindenre kiterjedő utas- és balesetbiztosítás megkötése.

Közlekedés: Rövidtávú tartózkodás esetén a magyar vezetői engedélyt elfogadják. A Szlovén Köztársaság területén minden személygépkocsi részére, belterületen is kötelező a nappali fényszóró, valamint minden rendelkezésre álló (első-hátsó) biztonsági öv használata. Külföldi forgalmi rendszámú személygépjárművek részére is kötelező november 15 és március 15-e között a téli gumi használata, vagy ha az nincs, akkor hóláncot kötelező tartani az autóban. Egyes hegyvidéki utakon, amennyiben azt jelzik, a hólánc megléte minden esetben megkövetelt, amit ellenőriznek is.

A személygépjárművek vezetőinél a megengedett véralkoholszint max. 0,05%, a kezdő vezetőknél (azaz a jogosítvány megszerzése után 2 évig) 0,0%. Vezetés közben mobiltelefon csak kihangosítóval használható. A szlovén jogszabályok értelmében tilos dohányozni olyan járműben, amelyben 18 év alatti személy is utazik. A sebességhatárok személyautók számára: 50 km/h (lakott területen), 90 km/h (lakott területen kívül), 110 km/h (gyorsforgalmi úton, ez kék színű autópálya táblával jelölve), 130 km/h (autópályán, zöld színű autópálya táblával jelölve). Néhány autópálya szakaszon 110km/h a sebességhatár (pl. A5 magyar határ-Maribor), az alagutakban pedig általában 100 km/h. Felhívjuk a figyelmet, hogy több autópályán is elhelyeztek sebességmérő kamerákat, illetve az alagutakban szinte mindenhol mérik a sebességet. A Trojane hágónál az A1-es autópályán pedig átlagsebesség mérésére alkalmas készülékek is vannak. A kamerák felvétele alapján a szlovén rendőrség bírságot szab ki, amelyet közvetlenül megküld a gépjármű üzembentartójának. Tapasztalataink szerint már néhány km/h-ás sebességtúllépés esetén is előfordulhat büntetés. Szlovéniában az autópályák és a jelentősebb gyorsforgalmi utak, valamint néhány alacsonyabb rendű út, összesen 612 km hosszú útszakasz használatáért útdíjat kell fizetni. Alagutak esetében csupán a Karavankák-alagút díjköteles.

2022. február 1-jétől kezdődően kizárólag – az online is megvásárolható – e-matricával vehetők igénybe a szlovén közutak. Az éves matricák – a korábbi fix tizennégy hónapos érvényességi idő helyett – a vásárló által megjelölt dátumtól kezdődően számított 365 napig érvényesek. Ugyanakkor a Szlovén Autópályakezelő (DARS) tanácsára kérjük a tisztelt állampolgárokat, hogy – a megnövekedett csalások bejelentése miatt –, az e-matricákat csak a DARS hivatalos webhelyéről, vagy benzinkutakon vásárolják meg a visszaélések elkerülése érdekében: https://evinjeta.dars.si/en.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy az e-matricához megadott rendszám helyességéért és a megfelelő díjkategória választásáért a vásárló felel! Az e-matricák érvényességét a magyarországihoz hasonló kamerás megfigyelőrendszerrel ellenőrzik.

További részleteket a https://www.dars.si/Vignette_system/E-vignette honlapon találhatnak.

Felhívjuk a Szlovéniába beutazók figyelmét arra, hogy még a szlovén határ átlépése előtt vásárolják meg a szlovéniai autópálya matricát. A matrica nélkül közlekedőkre 300-800 EUR büntetést róhatnak ki.

Felhívjuk a személygépjárművel utazók figyelmét, a szlovén szabályozás két díjkategóriát különböztet meg a személygépjármű autópálya matrica esetében, 2A díjkategória - amennyiben az autó első tengely felett mért magassága legfeljebb 1,3 méter, 2B díjkategória – amennyiben az autó első tengely felett mért magassága meghaladja az 1,3 métert. A 3,5 tonna feletti járművek díjfizetésével kapcsolatban a DARS alábbi oldalán találhat információkat (angolul).

A 3.5 tonna feletti tehergépjárművel és autóbusszal közlekedőkre a fenti változások nem vonatkoznak. E gépjárműkategóriák esetében továbbra is az ún. „DarsGo”-rendszer használata kötelező. (Bővebb információ magyar nyelven: https://www.darsgo.si/portal/hu/otthon)

2019. január 1- től a DarsGo elektronikus útdíjfizetés hatálya alá eső, 3,5 tonna összsúlyt meghaladó gépjárművek estében a szlovén autópályán a Ljubljana- Koper és Ljubljana- Šentrupert szakaszain a koperi kikötőbe vezető második vasúti vágány finanszírozása céljára útdíjpótlékot számolnak fel. A pótlékot is tartalmazó útdíjárak listája itt található. A pótlékot a kék színnel jelölt szakaszokon számítják fel.

A teljes szlovén autópályahálózaton 06.00 és 18.00 óra között tilos az előzés a 7,5 tonna legnagyobb megengedett össztömeget meghaladó gépjárműveknek. Emellett továbbra is tilos számukra az előzés az alagutakban, az elágazásoknál, valamint a várost elkerülő utakon. Napközben a háromsávos szakaszokon, valamint éjszaka az előzés továbbra is engedélyezett. A szabálysértőkre a szlovén rendőrség 300 eurós bírságot szab ki.

A 7,5 tonna legnagyobb megengedett össztömeget meghaladó gépjárművek közlekedési rendjének módosításáról a G1-6 Postojna-Jelšane és a G1-7 Kozina-Starod útszakaszokon itt olvashat.

Várhatóan 2023. szeptember közepéig: a ljubljanai H3-as körgyűrű északi szakaszán, a Zadobrova és Koseze csomópontok között mindkét irányban tilos a 7,5 tonna össztömegű tehergépjárművek közlekedése. https://www.promet.si/en

A Szlovéniába belépő külföldi személyfuvarozók (buszok, kisbuszok, stb.) utazási céljuktól függetlenül adózási kötelezettség alá esnek Szlovéniában. Az autóbuszt üzemeltetőnek (az utazás szervezőjétől függetlenül) szlovén adószámot kell kérnie (ennek menetéről bővebb információ: https://ljubljana.mfa.gov.hu/page/szloven-adoszam-kivaltasa) és jelentést kell benyújtania a Szlovéniában/Szlovénián keresztül megtett fuvarokról, amelyek után adót kell fizetnie. Az időszakos szállítást végző személyek számára a részletes leírás magyar nyelven, az alábbi helyen található. Felhívjuk a figyelmet arra is, hogy Szlovéniában szigorú szabályok vonatkoznak a gyermekek csoportos szállítására, amelyet a közúti közlekedés szabályairól szóló törvény (Zakon o predpisih cestnega prometa (ZPrCP) www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO5793) 90. paragrafusa szabályoz. Ennek főbb elemi: A busszal utazó gyermekek csoportját legkevesebb egy, 21 évesnél idősebb személynek kell kísérnie, a gyermekeknek utazás közben szabályosan beépített üléseken, biztonsági övvel bekötve kell ülniük, a gyermekek csoportját személyautóban csak három évnél több vezetési gyakorlattal rendelkező gépkocsivezető szállíthatja, a buszvezetőknek pedig legalább egy éves buszvezetési gyakorlattal kell rendelkezniük, és az utóbbiról fel kell tudni mutatni a munkaadó igazolását. A gépjárművön emellett szabályosan fel kell tüntetni, hogy az gyerekeket szállít. A rendőrök a sofőr állapotát (pl. fáradság) is ellenőrizhetik.

Az utóbbi időben több kamiont is büntettek amiatt, hogy az erős szél miatt életbe léptetett korlátozás ellenére használta a gyorsforgalmi utat. A főként téli időszakban fellépő bóra (Burja) erős széllökései miatt sokszor korlátozzák a helyi hatóságok a tehergépjármű forgalmat, főként a Ljubljana-Koper, illetve a H4-es gyorsforgalmi utakon. Ilyenkor fontos figyelni a kijelzőket, amelyek tájékoztatnak a korlátozásokról.

FONTOS: Szabálysértés elkövetése esetén a kiszabott bírság befizethető a helyszínen készpénzben, vagy a rendőrségen. Helyszíni bírság kiszabása esetén a bírságoló szerv felhívja a bírságolt személy figyelmét, hogy amennyiben meghatározott időn belül kifizeti a bírságot (ez általában 8 vagy 16 nap), akkor a büntetésnek csak a felét kell kifizetnie. A bírság befizetésének megtagadása esetén az igazoltató hatóság ideiglenesen bevonhatja a vezető és a gépkocsi (a tehergépkocsi és a rakomány) okmányait, amelyeket azonban az összeg befizetését követően azonnal visszaadnak. A konzulátusnak a hatályos jogszabályok értelmében kiszabott helyszíni bírságok mértékét és a szlovén hatóságok ezzel kapcsolatos döntését nem áll módjában befolyásolni. Ennek megfelelően a konzulátusnak nincs arra hatásköre, hogy a helyszínen eljáró szlovén rendőrt felhívja telefonon és vele a büntetés nagyságáról vagy annak jogszerűségéről egyeztessen. Amennyiben a megbírságolt magyar állampolgárnak bármilyen jellegű észrevétele van, akkor utólag panasszal élhet az eljáró hatóságnál, alapszabályként a bírság kiszabásától számított 8 napon belül. A panasz továbbításában természetesen segítséget nyújt a konzulátus.

Irataik eltűnése esetén kérjük, jelentsék be a legközelebbi rendőrségen, továbbá útlevelük elvesztése, eltulajdonítása esetén lehetőleg rendőrségi jegyzőkönyv birtokában 3 munkanapon belül jelentsék be azt a nagykövetség konzuli osztályán.

Teendők autó/kamion műszaki meghibásodása esetén: javasoljuk állampolgárainknak – legfőképpen a Celje és környékére utazóknak –, hogy amennyiben autójukkal, kamionukkal az autópályán, vagy annak valamely megállójában műszaki okok miatt kénytelenek megállni, a kiérkező szlovén autómentő által kiállított papírt azután írják alá, hogy maguk is meggyőződtek a műszaki hiba valódiságáról és a gépkocsi üzemképtelenségéről. Az autómentő általi elszállítást érintő esetleges vita esetén – indokolt és kivételes esetben – állampolgáraink a 112/113-as segélyhívón keresztül a szlovén rendőrséghez fordulhatnak, a helyszínen megvárva a rendőrségi intézkedést. Megjegyzés: azután, hogy aláírták az autómentő által adott papírt és kifizették az autómentő cég költségeit, panaszukat a továbbiakban már kizárólag jogi úton, polgári peres eljárás keretében tudják érvényesíteni.

A szlovén autópályákon az utóbbi időszakban többször előfordult, hogy a műszaki hibás autót/kamiont elvontató cég kirívó összeget kívánt elkérni a magyar autó/kamion vezetőjétől szolgáltatásáért, majd a járművet addig nem engedte útnak, amíg az összeget ki nem fizették. Ennek elkerülésére fontos, hogy csak a szlovén autópálya kezelő (DARS), illetve a vele szerződésben lévő szlovén autóklub (AMZS) által megbízott alvállalkozókra bízzuk a jármű elvontatását. A hivatalos alvállalkozók tarifái nem lehetnek magasabbak az AMZS honlapján szereplő összegeknél, amelyekről az alábbi linken lehet tájékozódni. Amennyiben magasabb a számla, úgy javasoljuk az itt szereplő árakra való hivatkozást. Utólag is van lehetőség panaszt tenni a DARS-nál vagy az AMZS-nél a számla bemutatásával. Az autó/kamion vontatási ügyek kapcsán helyben tapasztalt súlyos jogsérelem esetén (azaz áru lefoglalása és/vagy fizikai személy szabad-mozgásának korlátozása esetén) javasolt a helyi rendőrség értesítése.

Műszaki hiba esetén az 1987-es telefonszámon lehet segítséget kérni az AMZS-től (kommunikációs nyelvként lehet használni az angolt és a németet, de van magyarul tudó munkatárs is).

A 3,5 tonna összsúlyt meghaladó járművek elvontatása: 2019. április 1-től megváltoztak a 3,5 tonnát meghaladó gépjárművek elvontatásának szabályai. Az elvontatást az autópályáról és a gyorsforgalmi utakról ezentúl kizárólag csak a szlovén autópályakezelő – DARS – alvállalkozó cégei végezhetik. Szem előtt kell tartani, hogy az autópálya-pihenők parkolói az autópályahálózat részét képezik, az innen történő elvontatást úgyszintén csak a DARS alvállalkozói végezhetik.

Az alvállalkozók listája és működésük területi felosztása itt tekinthető meg: https://www.dars.si/VZDRZEVANJE/Storitev_avtovleke

A saját szervezésben vagy asszisztencia által történő elvontatást büntetik!

A törvény értelmében a meghibásodott, megsérült, elhagyott járműveket a leállósávról és az ún. segélyöblökről (muravidéki autópálya) legkésőbb két órán belül, az autópálya parkolóiból pedig 72 órán belül el kell távolítani.

A jármű elvontatása: a jármű elvontatása csak a DARS munkatársának jelenlétében történhet. Javasoljuk, hogy a visszaélések megelőzése érdekében erre fokozottan figyeljenek. Javasoljuk továbbá, hogy az arról szóló megállapodás is a DARS munkatársának jelenlétében szülessen meg, hogy a járművet hova vontassák, és csak az ilyen módon megszületett egyértelmű megállapodás után kerüljön aláírásra a vontatás megrendeléséről szóló papír. Amennyiben a gépjárművet nem haza, vagy nem valamely szervízbe viszik, az elvontatás általában a vontató cég legközelebbi védett parkolójába történik. A vontatás költségeit a helyszínen kell rendezni, az előszámla szerinti fizetés javasolt. A vontatócég a fizetés biztostékaként feltartóztathatja a járművet és a rajta lévő árut.

Parkolókban várakozó meghibásodott járművek: az autópályahálózathoz tartozó parkolókban a teherautók és a kamionok legfeljebb 72 órát várakozhatnak. Kisebb meghibásodások esetén a parkolóban történő gépkocsijavítás megengedett. A parkolóból történő elvontatás esetén a DARS munkatársának jelen kell lennie, és egyedül ő (és nem a vontató cég) dönthet arról, hogy a gépjármű megjavítható-e a parkolóban. A visszaélések elkerülése érdekében javasoljuk, hogy amennyiben a vontatócég a DARS munkatársának jelenléte nélkül, illetve az Önök akarata ellenére kívánja elvontatni a járművet, ragaszkodjanak a DARS munkatársának jelenlétéhez.

Egyéb tudnivalók: az alvállalkozó vontatócégek járművein szerepelnie kell a DARS mágneses logójának, amelyen ez a felirat szerepel: „DARS, Pogodbenik Dars Št. (az alvállalkozó száma)”. A logó itt tekinthető meg.

Az alvállalkozóknak a DARS által előírt árjegyzéket kell alkalmazniuk, amely itt tekinthető meg. Számlázási és egyéb visszaélések esetén az infodars@dars.si és a gp@dars.si e-mail címre lehet panaszt küldeni.

A gépjárművek meghibásodása, megsérülése és elhagyása esetén a 00 386 1 5188-518 (belföldről az 1970-es) telefonszámot kell hívni.

A Triglavi nemzeti park területén szigorúbb közlekedési és parkolási szabályok vonatkoznak. Ehhez igazodik az erre vonatkozó helyi rendelet is, amely szabályozza a közlekedést és a parkolást Bohinj területén és a Bohinji tó környékén. Parkolni csak az erre a célra kijelölt területeken megengedett. Ezeken a helyeken kívül a parkolás, megállás tilos, akkor is, ha ezt külön tiltó tábla nem jelöli. Mivel fokozottan védett területről van szó, a bírságok összege is magasabb.

Ügyintézés helyi hatóságoknál és intézményekben: A hivatali idő munkanapokon általában 8-15 óra között van, szerdai napokon jellemzően hosszabb az ügyfélfogadási idő. A nagy bevásárlóközpontok hétköznaponként általában 20 óráig, vasárnaponként 15 óráig tartanak nyitva.

Vallási és viselkedési kultúra: Szlovénia túlnyomórészt katolikus ország, állami ünnepeiken kívül alapvetően a katolikus egyház ünnepeit tartják.

Közegészség, egészségügyi helyzet: Fertőzőbetegségek és járványok tekintetében azonos a helyzet a többi fejlett EU tagállammal. További információ

Hegyimentők honlapja, mely a https://www.grzs.si/ címen érhető el.

Egyéb információ (lásd a külképviselet honlapján)

Egyéb információ: