Válassza ki az országot/térséget, majd kattintson a tovább gombra!

Tájékoztatás a járványügyi helyzet szerinti biztonsági besorolásokról

A Konzuli Szolgálat ezúton hívja fel a külföldre utazó magyar állampolgárok figyelmét, hogy a külföldre utazás egyéni felelősség, az utazás vagy annak elhalasztása az Önök személyes döntése. Továbbá minden utazó saját maga felelős biztonságáról gondoskodni külföldi tartózkodása során. A Konzuli Szolgálat utazási tanácsai azt a célt szolgálják, hogy naprakész információkkal segítsék Önöket ezen döntések meghozatalában.Bővebben

Készüljön fel utazására!

A Konzuli Szolgálat utazási tanácsai az utazásra vonatkozó döntés meghozatalában nyújtanak segítséget, ugyanakkor a külföldre utazás mindig egyéni felelősség és döntés.

A gondtalan utazáshoz megfelelő utasbiztosítás megléte nélkülözhetetlen.

Tegye biztonságosabbá utazását, még utazás előtt regisztráljon konzuli védelemre és töltse le Konzinfo Utazom mobil alkalmazásunkat!

2023. 05. 09.
A világjárvány miatt kialakult utazási korlátozások frissítése folyamatos, a közölt adatok tájékoztató jellegűek, valamint csak a már hatályba lépett szabályokat tartalmazzák.

Hasznos információt az uniós digitális Covid-igazolványról itt olvashat: https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/safe-covid-19-vaccines-europeans/eu-digital-covid-certificate_hu

A világjárvány miatti korlátozó intézkedéseket 2022. 03. 08- án visszavonták, így korlátozás nélkül lehet beutazni Romániába.
 

Románia közbiztonsági helyzete, biztonsági kockázatai, általános szabályrendszere, jellemző viszonyai, közszolgáltatásai hasonlóak az Európai Unió más tagállamaiban megszokottakhoz.

Románia személyi- és vagyonbiztonság helyzete hasonló az európai államokban megszokottakhoz. A 112-es segélyhívó telefonszámon magyar nyelven is fogadják a bejelentéseket.

Az ország egy aktív földrengés zónában helyezkedik el, ahol évente száznál több rengést regisztrálnak, az eddigi legnagyobb feljegyzett erősség, a Richter skálán 7,5-ös volt. A földmozgások epicentruma rendszerint Vrancea térségében, a Keleti Kárpátokban van.

A máshol is szokásos módon óvatosnak kell lenni a taxi szolgáltatásokkal és az esetenként agresszív koldusokkal. Ügyeljenek értéktárgyaikra, különösen zsúfolt helyeken.

Az elmúlt időszakban több esetben magát munkaközvetítőnek kiadó személyek külföldi (pl. olaszországi) munkát ígérve Romániába hívtak magyar állampolgárokat, akik végül csalás áldozatai lettek. Kérjük, fokozott körültekintéssel járjanak el az ilyen ajánlatok esetén! Irataikat, pénzüket ne bízzák "közvetítőkre"! További javaslatok az alábbi oldalon találhatóak.

Az itt közölt adatok tájékoztató jellegűek!

Beutazási feltételek: Magyar állampolgárok az alábbi úti okmányok valamelyikével utazhatnak be az országba:

Magánútlevél:
Elvárt érvényessége:
Igen IGEN
Az utazás utolsó napjáig.

Ideiglenes útlevél: (Csak konzul állít ki!)

Elvárt érvényessége:

Igen IGEN

További információt az alábbi linken talál.

Személyi igazolvány: Elvárt érvényessége: Igen IGEN
Az utazás utolsó napjáig.
Ideiglenes személyi igazolvány: Nem NEM

Régi típusú (könyvformátumú) személyi igazolvány:

Nem NEM

Vezetői engedélyek, Anyakönyvi kivonatok: Nem NEM
úti okmányok
Lejárt úti okmány (magánútlevél, személyi igazolvány): Nem NEM

Kiskorúak beutazása:

A kiskorúak külföldre utazása esetén javasolt, hogy a kiskorú vagy a vele utazó személy vigye magával a szülők (ha csak az egyik szülővel utazik, akkor a másik szülő) magyarul és románul készült, vagy fordítással ellátott hozzájáruló nyilatkozatát a gyermek külföldre utazásához és ottani tartózkodásához. (Az angol fordítás is elegendő lehet.)

A szülői hozzájárulási nyilatkozat kiállításához nincs egységes uniós formanyomtatvány.

A nyilatkozatban az alábbi adatokat célszerű feltüntetni:

  • a kiskorú, a kísérő és a szülő(k) adatai (születési adatok);
  • a kiskorú utazásra jogosító okmányának száma;
  • a külföldi tartózkodás célja, helye (cím, telefon);
  • a meglátogatni kívánt személy vagy intézmény (iskola, tanfolyamszervező) adatai, elérhetősége.

Amennyiben egy óvodás vagy iskolás csoport utazik szülői kíséret nélkül és a kirándulást szervező szervezet / intézmény rendelkezik egységes nyilatkozattal arról, hogy a szülők hozzájárultak a kiskorú gyermek külföldi utazásához, nincs szükség külön szülői hozzájáruló nyilatkozatra.

Vízum: Vízum beszerzése nem szükséges.

Házikedvencek beutazása:

https://portal.nebih.gov.hu/-/kedvtelesbol-tartott-allatok-utaztatasara-vonatkozo-tajekoztato

Vám:

Az Európai Unióban érvényes vámszabályok alkalmazandók a Romániába való beutazáskor is.

http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_hu.htm

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal utastájékoztatója

Növényegészségügyi és behozatali előírások változása

Pénznem: Új Román Lej (RON). Romániában a banki szolgáltatások kiváló színvonalúak, kiterjedt pénzfelvevő automata hálózat létezik, városokban az üzletek többségében lehet bankkártyával is fizetni. Kizárólag bankban vagy váltóirodákban váltsanak pénzt (Schimb valutar).

Időjárás: Románia éghajlata átmeneti mérsékelt kontinentális éghajlat, jól elkülönül a négy évszak, valamint a szél és a csapadék rendszertelenül jelentkezik. A nyugati és déli övezetekben a nyári hőmérséklet gyakran meghaladja a +40C° fokot, míg a hegyvidéken a téli hőmérséklet gyakran -20C° fok alá csökken.

Közlekedés:

Légi összeköttetés:

Hetente több alkalommal van közvetlen repülőjárat:

Budapest és Kolozsvár között (Aeroexpress Regional)

Budapest és Marosvásárhely között (Wizz Air).

Budapest és Bukarest között (Tarom)

Belső közlekedési lehetőségek:

Az országon belüli közúti, légi és vízi közlekedés (busz, vonat, repülő) üzemel, az elérhető közlekedési eszközökről mindig érdemes az utazás előtt közvetlenül tájékozódni az alábbi linkeken:

Repülőterek:

Légitársaságok:

A rendelkezésre álló egyéb közlekedési lehetőségekről további hasznos információ található itt.

Problémák az utazási irodával, légitársasággal? További információ az Utasjogok fejezetben található.

Információ a közúti/vasúti határátkelőhelyekről.

Gépjárművezetés:

Románia területén a Magyarországon kiállított gépjárművezetői engedély feljogosít a közúti forgalomban való közlekedésre.

Szabálysértések, pénzbírságok:

Romániában, a közúthálózat használata díjköteles. A díjfizetés elmulasztása pénzbírsággal (250 - 4500 RON), vagy akár a forgalmi engedély bevonásával járhat. A díjfizetést igazoló matrica (ROVINIETA) kötelező. A díjszabás gépjármű típusonként eltérő. A matrica érvényessége 1 / 7 / 30 / 90 nap, vagy 12 hónap lehet. A díjakról és a vásárlás módjáról magyarul a https://www.roviniete.ro/hu lapon tájékozódhat. A nagyobb közúti hidak (például a Konstancába, a Duna deltába, a Giurgiu-ból Bulgáriába vezető úton lévő, vagy a Calafat-Vidin közötti) szintén díjkötelesek, a díjak külön fizetendők.

Romániában a 195/2002 számú Sürgősségi Kormányrendelet szabályozza a közúti közlekedést. A súlyosabb szabálysértések (pl.: tilos jelzésen áthaladás, elsőbbségadás elmulasztása, rendőri intézkedés akadályozása, ittas vezetés, jelentős gyorshajtás, stb.) elkövetőinek vezetői engedélyét és/vagy a jármű forgalmi engedélyét az intézkedő rendőr elveheti és felfüggesztheti 30, 60, vagy 90 napra. Az engedély bevonásakor a rendőr igazolást (DOVADA) állít ki, amely a körülményektől függően feljogosíthat a gépjármű vezetésére, általában a jogorvoslati határidő (15 nap) leteltéig, illetve az ország elhagyására szükséges ideig. A bevont okmányt a külföldi gépjárművezető, 15 napon belül, a területileg illetékes megyei rendőrkapitányság közlekedési osztályán nyilatkozat ellenében visszakaphatja.

A romániai közjegyző előtt tett nyilatkozatnak tartalmaznia kell:

  • a szabálysértés elkövetésének elismerését
  • az eltiltás tudomásul vételét
  • Románia területének haladéktalan elhagyását.

A magyar nyelven értő közjegyzők listája itt érhető el: http://www.uniuneanotarilor.ro/?p=2.2.3&birouri=1&limba1=Maghiara

Mellékelni kell az esetleg kiszabott pénzbírság befizetését igazoló szelvényt, illetve annak másolatát. Az eltiltás megszegése súlyosabb szankciókat vonhat maga után! A többszöri szabálysértést nyilvántartják, 6 hónapon belül kapott 15 büntetőpont a vezetői engedély bevonásával jár.

Pénzbírságok befizetése:

A román közlekedésrendészeti hatóságok által kirótt helyszíni bírságokat Románia területén, az alábbi helyeken lehet befizetni:

1) bármely romániai település önkormányzatának vagy az önkormányzati befizetések kezelésére jogosult intézmény pénztáránál (casieriile autoritatilor administratiei publice locale ori a altor institutii publice abilitate sa administreze veniturile publice locale) vagy az államkincstár bármely fiókjánál (la orice unitate a Trezoreriei Statului)

2) a romániai határátkelő helyeken található egységes fizetőpontoknál (ghiseul unic din punctele de trecere a frontierei de stat a Romaniei).

3) A romániai lakhellyel nem rendelkező személyek banki átutalással is kifizethetik, a Bukaresti Pénzügyi Főigazgatóság számlájára, az alábbi adatokkal:

  • címzett: Directia Generala Regionala a Finantelor Publice
  • cím: str. Prof. Dr. Dimitrie Gerota nr. 13, sector 2, Bucuresti
  • IBAN: RO 73 RNCB 0090 0006 9551 0029
  • bank: Banca Comerciala Romana
  • BIC: RNCBROBU

KÖZLEMÉNY (megjegyzés) mező (max. 96 karakter):

nr.pv.: PMHX0257664 (1) a jegyzőkönyv száma
emit.: Insp Pol Jud Mehedinti (2) az eljáró hatóság megnevezése (Ez általában valamelyik megyei rendőrség. A megye megnevezése a fontos, a többi rövidíthető.)
date: nn/hh/éééé (3) a jegyzőkönyv dátuma a Romániában használatos dátumformátummal nap/hónap/év
num.: CSERÉP VIRÁG (4) a megbírságolt személy neve

(az adatokat a számok alapján találja meg a példaként bemutatott jegyzőkönyvön)

A jegyzőkönyv átvételétől számított 15 napon belül a pénzbírságnak csak a felét kell befizetni.

Gépjármű felszereltsége és okmányok:

A szabályok szerint minden gépkocsinak rendelkeznie kell a következő felszerelésekkel:

  • 1 db elsősegély nyújtására alkalmas csomag;
  • 2 db fényvisszaverő háromszög;
  • 1 db tűzoltópalack (hitelesített).

A gépkocsivezetőnek kötelező módon magánál kell tartania a következő okmányokat:

  • személyazonossági igazolvány,
  • vezetői engedély,
  • gépkocsi forgalmi engedélye.

Teherszállítás:

A 3,5 t össztömeget meghaladó gépkocsival végrehajtott teherszállítás vagy a több, mint 9 személy szállítására képes gépjármű vezetése esetén szakmai igazolás, illetve más specifikus okiratok bemutatása is szükséges.

Felelősségbiztosítás:

Valamennyi járműnek rendelkeznie kell érvényes kötelező felelősségbiztosítással.

Téli gumi:

A téli gumi – időjárási viszonyoktól függően - országosan kötelező, a hegyvidéken havazáskor kötelező a hólánc (közcélú fuvarozásnál a lapát és homok is). Az előírások megszegése a forgalmi engedély bevonását és büntetőpont, pénzbírság kirovását vonja maga után.Csak az „M+S”, „M.S.”, „MS” vagy „M&S”, jelzéssel ellátott téli gumikat fogadják el.

Utak:

Az ország méreteihez képest kevés az autópálya, a kétszer egy sávos nemzeti és nemzetközi főközlekedési útvonalak pedig zsúfoltak és nagy a teherforgalom. Az utakon találkozhatnak lovas szekérrel és kísérő nélküli állatokkal. A romániai közutak aktuális állapotáról a Román Országos Autópálya és Útfelügyelet honlapján lehet tájékozódni (csak román nyelven, de az utak egyértelműen azonosíthatók a térképen) www.cnadnr.ro „situatia drumurilor nationale”.

Tájékoztató a mozgásában korlátozott személy parkolási igazolványáról:

Romániában a 2006. évi 448. számú, a fogyatékkal élő személyek jogainak védelméről szóló törvény értelmében kiállított parkolási kártyák, illetve a mozgáskorlátozottak számára kiállított Európai Uniós parkolási igazolványok jogosítják fel a fogyatékkal élőket arra, hogy a közterületeken található parkolókat ingyenesen használhassák. Közterületeken az összes parkolóhely legalább 4%-a (de legalább 2 parkolóhely) kizárólag mozgáskorlátozott személyek számára van kialakítva és fenntartva.

Közegészség, egészségügyi helyzet:A romániai közegészségügyben alapvetően az európai normák érvényesülnek. Az országba belépők számára nincs kötelezően előírt védőoltás. Ajánlott viszont a Hepatitisz A és B, valamint kirándulós programhoz a kullancs elleni védelem. Járványos betegségek terjedésekor (pl.: jelenleg kanyaró) ettől lehet eltérés, ezért érdemes az ÁNTSZ honlapján tájékozódni. A csapvíz iható, kivéve, ahol tiltó tábla jelzi.

A román egészségügy nehéz anyagi helyzete ellenére minden EU polgár számára biztosítja a sürgősségi ellátást. Bár a műszaki színvonal és a felszereltség változó, a személyzet jól képzett, angolul is beszélő és a külföldiekkel szemben általában segítőkész. Javasoljuk az európai egészségbiztosítási kártya kiváltását. Ez nem pótolja a megfelelő szintű baleset- és egészségbiztosítást.

Egyéb információ: