Válassza ki az országot/térséget, majd kattintson a tovább gombra!

Tájékoztatás a járványügyi helyzet szerinti biztonsági besorolásokról

A Konzuli Szolgálat ezúton hívja fel a külföldre utazó magyar állampolgárok figyelmét, hogy a külföldre utazás egyéni felelősség, az utazás vagy annak elhalasztása az Önök személyes döntése. Továbbá minden utazó saját maga felelős biztonságáról gondoskodni külföldi tartózkodása során. A Konzuli Szolgálat utazási tanácsai azt a célt szolgálják, hogy naprakész információkkal segítsék Önöket ezen döntések meghozatalában.Bővebben

Készüljön fel utazására!

A Konzuli Szolgálat utazási tanácsai az utazásra vonatkozó döntés meghozatalában nyújtanak segítséget, ugyanakkor a külföldre utazás mindig egyéni felelősség és döntés.

A gondtalan utazáshoz megfelelő utasbiztosítás megléte nélkülözhetetlen.

Tegye biztonságosabbá utazását, még utazás előtt regisztráljon konzuli védelemre és töltse le Konzinfo Utazom mobil alkalmazásunkat!

Az utolsó ellenőrzés dátuma: 2023. 09. 07.
Az alábbiakban szereplő információk tájékoztató jellegűek, frissítésük folyamatos, azok közreadása a fogadó ország illetékes hatóságainak értesítésén alapul, valamint csak a már hatályba lépett szabályokat tartalmazzák. Bár képviseleteink mindent megtesznek, hogy naprakész információkat közöljenek, felelős és aktuális tájékoztatásért a megadott weboldalon, az ott szereplő hatóságnál érdeklődhetnek.

Jelenleg Pakisztánban nincs érvényben korlátozás a járvánnyal kapcsolatban.

Egyéb hasznos információ:

Az ország kiemelt repterei:

A beutazással és tartózkodással kapcsolatos ügyintézésre kijelölt állami szerv elérhetősége: https://www.dgip.gov.pk/files/Visa.aspx

Pakisztánban a rendőrség segélyhívó száma: 15, a mentőszolgálaté: 115. Az Egészségügyi Minisztérium ügyfélszolgálata hétfőtől péntekig, 09.00 és 17.00 óra között az alábbi telefonszámokon, illetve email címen érhető el: +92 (51) 925 5090-2, +92 (51) 924 5717, email: contact@nhsrc.gov.pk.

Magyarország megfontolásra javasolja az utazást az általános biztonsági helyzet miatt! Pakisztán biztonsági besorolása  a III. (hármas) biztonsági besorolási kategória, azaz a biztonsági kockázatot rejtő, fokozott óvatossággal látogatható ország, kiemelt biztonsági kockázatot rejtő, és utazásra nem javasolt térséggekkel. A Külgazdasági és Külügyminisztérium javasolja az utazás körültekintő megszervezését, illetőleg Pakisztán egyes területeire nem javasolja a beutazást.

Tájékoztatjuk a magyar állampolgárokat, hogy Pakisztán alábbi területei utazás és ott tartózkodás szempontjából az "I. nem javasolt" kategóriába tartoznak (az utazási szerződésről szóló 472/2017. (XII. 28.) Korm. rendelet 9.§ (1) és (2) bekezdésének hatálya alá tartozó területek):

  • Kasmír Pakisztán által ellenőrzött területe (Azad Jammu és Kashmir),
  • Khyber-Pakhtunkhwa tartománynak a korábban Északnyugati Határtartomány (NWFP) Szövetségi Irányítású Törzsi Területek (FATA) nevű része
  • Beludzsisztán (Balochistan) tartomány egész területe és fővárosa Quetta,
  • Karacsi (Karachi) nagyváros külső kerületei.

Saját szervezésű turista célú beutazást nem javaslunk. Üzleti vagy egyéb hivatalos célú látogatás esetén mindenképp javasoljuk az egyeztetést nagykövetségünkkel a biztonsági kockázatok kiküszöbölése érdekében.

Iszlámábád és a turisták által leginkább látogatott nagyobb városok (Lahore, Karacsi, Multan) viszonylag biztonságosnak mondhatóak.

Terrorizmus

Bár az országban aktív terrorista csoportok tevékenységének célpontjai  elsősorban a rendfenntartó erők illetve a vallási kisebbségek javasolt a veszélykerülő magatartás az imahelyek és a nagyobb demonstrációk helyszíneinek közelében. Bár nem kiemelt célpontok, de a külföldi turisták Pakisztán egész területén terrorista támadások potenciális áldozatai lehetnek. Pakisztán egész területén bármikor előfordulhatnak nagy létszámú és veszélyessé váló tüntetések. Célszerű figyelemmel kísérni a helyi média angol nyelvű híreit, és mindenképpen kerülni kell a demonstrációkat.

A vallási és nemzeti ünnepek Pakisztánban minden esetben szigorú biztonsági intézkedések közepette zajlanak. Mindenképpen kerüljük el a fokozott biztonsági kockázatot jelentő vallási rendezvényeket.

Fontosabb vallási és egyéb ünnepek 2023-ban:

  • Február 05. Kasmír Nap
  • Március 23. Pakisztán Nap
  • Április 22-25. Eid-ul-Fitar (Ramadánt lezáró ünnep)
  • Május 1. Munka Ünnepe
  • Július 10 - 12. Eid-ul-Azha (áldozati ünnep)
  • Augusztus 7 - 8. Ashura
  • Augusztus 14. Függetlenség napja
  • Október 9. Eid Milad un-Nabi (Mohamed próféta születése)
  • December 25. Quaid-e-Azam Muhammad Ali Jinnah születésének évfordulója

Felhívjuk a Pakisztánba utazók figyelmét, hogy az istenkáromlási törvény megsértése (blaszfémia: a próféta nyilvános megsértése, vagy a Korán megrongálása) rendkívül súlyos bűncselekménynek minősül, mely halálbüntetés kiszabásához vezethet. Az esetek többsége vádemelés, vagy bármilyen hatósági intézkedés nélküli önkényeskedést eredményezhet. A blaszfémia rendkívüli indulatokat képes kiváltani, az elkövetéssel megvádolt személy könnyen válhat csoportos lincselés áldozatává.

Bűnözés

A főváros és nagyobb városok belső kerületei alapvetően biztonságosak, de bármikor előfordulhatnak utcai lopások, ritkább esetben fegyveres rablások. 

Pakisztánban található a világ harmadik legnagyobb hacker közössége, ezért az innen indított internetes vásárlásokat korábban az európai bankok „gyanús tranzakciónak” minősítették és megtagadták. Ez az utóbbi években javult, így a kártya biztonságos használatára egyre több helyen van lehetőség (éttermek, szálláshelyek, kiskereskedelmi egységek).

Természeti katasztrófák

Elsősorban földrengéssel kell számolni, különösen az ország északi részén és az afgán határ mentén. Az északi, hegyvidéki területeken gyakoriak a lavinák, sziklaomlások, földcsuszamlások. A nyári időszakban kialakuló nagy erejű ciklonok elsősorban az ország déli, tengerparti övezeteiben és nagyvárosaiban okozhatnak jelentős áradást és pusztítást. A monszun időszakban számolni lehet pusztító árvizekkel, földcsuszamlásokkal is. Télen az ország északi részén állandó a lavinaveszély. Ebben az időszakban az északi hegyek hágóit lezárják, túlnyomó részük járhatatlan.

Pakisztáni állami, önkormányzati hatóságok és intézmények viszonya magyar állampolgárokhoz

A pakisztáni hatóságok a velük kapcsolatba kerülő külföldi állampolgárokkal általában udvariasak. A kiterjedt bürokrácia és korrupció miatt azonban mindenféle ügyintézés lassú és körülményes. Felhívjuk a figyelmet, hogy az itt elkövetett bűncselekmények (főleg kábítószer-csempészet) következményei a helyi embertelen börtönviszonyok miatt súlyosak lehetnek. A rendőri - ügyészi - bírói leterheltség miatt hosszú ideig tart a vizsgálat, és a magas korrupciós ráta miatt még az egyszerű megítélésű ügyekben sem lehet biztos senki annak kimenetelében. Számolni kell azzal, hogy a bebörtönzöttekről a magyar hatóságok csak hosszú idő múlva szereznek tudomást.

Nyomatékosan felhívjuk a figyelmet az országba történő belépés esetén nemzetközi határátkelőhely használatára. (A szokásjogon alapuló kishatárátkelőhelyek használata tiltott határátlépés miatti letartóztatást vonhat maga után.)

A férfi kísérő nélkül utazó nők számára javasolt a nagyfokú körültekintés, öltözködésük lehetőleg igazodjon a helyi normákhoz, kerüljék a kihívó ruhadarabok viseletét, különösen a fővároson kívül.

Amennyiben a vízummal érkező magyar állampolgár vízuma lejár, úgy azt a pakisztáni Külügyminisztérium díj ellenében meghosszabbítja, illetve hosszabbítás hiányában kiutazáskor a megállapított bírság összegét meg lehet fizetni. Ezzel kapcsolatos további információ az alábbi honlapon látható: https://www.interior.gov.pk/index.php/about-moi/policies-moi/181

Az itt közölt adatok tájékoztató jellegűek!

Beutazási feltételek: Magyar állampolgárok az alábbi úti okmányokkal utazhatnak be az országba:

Magánútlevél:
Elvárt érvényessége:
Igen IGEN
6 hónap
Ideiglenes útlevél: Nem NEM
Személyi igazolvány: Nem NEM
Ideiglenes személyi igazolvány: Nem NEM
Régi típusú (könyvformátumú) személyi igazolvány: Nem NEM
Vezetői engedélyek, Anyakönyvi kivonatok: Nem NEM
úti okmányok
Lejárt úti okmány (magánútlevél, személyi igazolvány): Nem NEM

Kiskorúak beutazása:

A 18. életévüket be nem töltött személyek kísérő nélküli beutazásával kapcsolatban kérjük, érdeklődjön a budapesti pakisztáni nagykövetség konzuli részlegén http://mofa.gov.pk/hungary.

Vízum:

Magyar állampolgárok csak érvényes vízummal léphetnek be Pakisztánba. A vízumot online lehet igényelni a Pakisztáni Belügyminisztérium honlapján https://visa.nadra.gov.pk/.

Egyéb utazási információk:

Pakisztán területét kizárólag érvényes útlevéllel lehet elhagyni. Tekintettel arra, hogy az elmúlt években az ország a polio vírus exportálójává vált a térségben, az országból kiutazók esetében a hatóságok kérhetik annak igazolását, hogy a kiutazni szándékozó személy rendelkezik a vírus elleni védőoltással. Az oltásnak 4 héttel az utazást megelőzően, illetve egy éven belül kell érvényesnek lennie. Javasoljuk továbbá, hogy a tervezett beutazás előtt a helyi higiéniai viszonyokra tekintettel, a 2 hetet meghaladó tartózkodás esetén tífusz, Hepatitis A/B/C, valamint a háziorvos ajánlására egyéb védőoltásokat az országba történő belépés előtt 1 hónappal szerezzék be.

Házikedvencek beutazása:

Javasoljuk, hogy forduljon állatorvosához, vegye fel a kapcsolatot a budapesti pakisztáni nagykövetség konzuli részlegének munkatársaival. Telefon: 06-1-355-8017.

További tájékoztatást az alábbi oldalakon talál:

Vám:

Pakisztán területére tilos az alkoholos italok és a disznóhús behozatala, állampolgárságtól és vallási hovatartozástól függetlenül. A vámhatóság ilyen irányú ellenőrzéseket rendszeresen foganatosít a beutazókkal szemben.

Kiutazásnál a vámhatóság különös figyelmet fordít a műkincsek (szobrok, díszek) országból történő kivitelének megakadályozására. Ebből a célból a csomagok átvilágítására és alaposabb átvizsgálására lehet számítani. Annak eldöntése, hogy az adott tárgy a kiviteli tilalommal érintett kategóriába tartozik-e, a vámtiszt feladata, melyet általában szemrevételezéssel teljesít, ami sok esetben bizonytalanságot, kiszámíthatatlan eljárást eredményez. Ezek alapján javasolt az antikvitásokban kapható tárgyak megvásárlásának mellőzése.

További információért kérjük keresse fel az Iszlámábádi Nemzetközi Repülőtér honlapját: www.islamabadairport.com.pk/Procedures/Pro-CustomRules.aspx

Vámszabályok: www.fbr.gov.pk

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal utastájékoztatója

Növényegészségügyi és behozatali előírások változása

Pénznem:

Az országban használt törvényes fizető eszköz: pakisztáni rúpia, PKR

Ivóvíz, étkezés, alkoholfogyasztás:

Semmilyen körülmények között (még szállodában sem) tanácsos a csapvíz fogyasztása, csak a palackozott víz biztonságos. Étteremben való étkezés előtt tanácsos tájékozódni az étterem színvonaláról, higiéniai gyakorlatáról.

A nyilvános helyen történő alkoholfogyasztástól minden körülmények között tartózkodni kell. A vallási RAMADAN hónap alatt tilos az utcán az étel és italfogyasztása, illetve a dohányzás.

Öltözködési szokások:

A pakisztáni férfiak és nők „salwar kameez”-t hordanak (a salwar egy lenge, pizsamaszerű nadrág, amely a lábszárán bő és az alja felé vékonyodik, a kameez egy hosszú ing vagy tunika). Az utcán többnyire csak férfiak közlekednek gyalogosan. A nők többsége fejkendőt visel, de ez nem kötelező viselet. A külföldi nőknek sem kötelező a fejkendő, de vállra terítve hasznos ruhadarab lehet. Még a fővárosban is ajánlott a szolid, nem feltűnést keltő ruházat viselete (rövidnadrág és ujjatlan póló viselése nem javasolt).

Közlekedés:

A közúti közlekedés baloldali.

A közúti közlekedés a többnyire zsúfolt és rossz minőségű utak, és a helyi agresszív vezetési stílus miatt veszélyes.

A vasúti közlekedés biztonságosnak mondható, azonban a menetrendet a vonatok ritkán tartják be, az utas tájékoztatás rendszere nagyon rosszul működik.

A légi közlekedés közepesen biztonságos. A belföldi légi járatok közlekedése - különösen az északi desztinációk vonatkozásában - az időjárástól nagyban függ, ezt az utazás szervezésénél mindenképpen érdemes számításba venni. Belföldi járatoknál gyakoriak a késések és járattörlések a gépek alacsony színvonalú karbantartása, illetve a nem elégséges utas szám miatt. A nagyobb nemzetközi légitársaságok biztonságosak, azok használata javasolt.

Időjárás:

Négy évszak különíthető el: (1.) hűvös, száraz tél (decembertől februárig) (2) Forró, száraz tavasz (márciustól májusig) (3.) Nyári évszak, sok csapadékkal és magas páratartalommal, a délnyugati monszun időszaka (júniustól szeptemberig) (4.) A monszun elvonulása (október és november között). A tavaszi évszak során jellemző az erős nappali felmelegedés, a hőmérséklet helyenként és időnként a 40-45° fokot is meghaladja.

Közegészség, egészségügyi helyzet:

Pakisztán az elmúlt években azon három ország egyike lett, amelyik nem csak veszélyeztetett a polio fertőzéseket illetően, de a vírus exportálójává is vált. Az országból kiutazóknak igazolniuk kell, hogy a vírus ellen érvényes védőoltással rendelkeznek. A hatóságok csak az egy éven belüli oltást fogadják el azoknál, akik egy hónapon túl tartózkodnak az országban. Magyarországon kombinált oltással (IPV) válik mindenki immunissá, mely 10 éves védettséget nyújt. Azt tanácsoljuk az utazóknak, hogy a kellemetlenségek elkerülése végett kérjenek friss igazolást házi orvosuktól a már meglévő oltásukról.

Felhívjuk továbbá a figyelmet más vírusos fertőzések előfordulására is (pl. tífusz, hepatitisz B és C, malária, dengue-láz, sárgaláz). Jellemzőek a rendkívül rossz higiéniás viszonyok, a szennyezett ivóvíz miatti emésztőrendszeri megbetegedések

Utazás előtt javasoljuk felkeresni a Nemzeti Népegészségügyi Központot: https://www.nnk.gov.hu/index.php/jarvanyugyi-es-infekciokontroll-foosztaly/oltokozpont; https://oltokozpont.hu/hu/oltas/utazas/pakisztan, ahol az utasok naprakész tájékoztatást kaphatnak a szükséges védőoltásokkal kapcsolatban, valamint egyéb trópusi egészségügyi kérdéseikre.