
Tájékoztatás a járványügyi helyzet szerinti biztonsági besorolásokról
A Konzuli Szolgálat ezúton hívja fel a külföldre utazó magyar állampolgárok figyelmét, hogy a külföldre utazás egyéni felelősség, az utazás vagy annak elhalasztása az Önök személyes döntése. Továbbá minden utazó saját maga felelős biztonságáról gondoskodni külföldi tartózkodása során. A Konzuli Szolgálat utazási tanácsai azt a célt szolgálják, hogy naprakész információkkal segítsék Önöket ezen döntések meghozatalában.BővebbenKészüljön fel utazására!
A Konzuli Szolgálat utazási tanácsai az utazásra vonatkozó döntés meghozatalában nyújtanak segítséget, ugyanakkor a külföldre utazás mindig egyéni felelősség és döntés.
A gondtalan utazáshoz megfelelő utasbiztosítás megléte nélkülözhetetlen.
Tegye biztonságosabbá utazását, még utazás előtt regisztráljon konzuli védelemre és töltse le Konzinfo Utazom mobil alkalmazásunkat!
Az utolsó ellenőrzés dátuma: 2023. 09. 08.
Marokkó 2023. március 1- jétől eltörölt minden, a COVID-19 járvánnyal kapcsolatos beutazási korlátozást.
2023. 09. 09. (frissítve: 2023. 09. 11.)
Földrengés Marokkóban
Felhívjuk a Marokkóba készülő turisták figyelmét, hogy a 2023. 09. 08- án Marokkót ért földrengés utáni katasztrófaelhárítási és mentési munkálatok továbbra is folyamatban vannak, Marrakech és környékén (Azilal, Taroudant).
Az ismertebb turista szállodákat nem érte kár, ám a környéken uralkodó jelenlegi körülményekre való tekintettel javasoljuk az érintett területek elkerülését, továbbra is szorgalmazzuk a konzuli védelemre való regisztrációt!
A hét folyamán esetleges utórengésekre is lehet számítani a környéken.
Az ország biztonsági besorolása a IV- es biztonságos kategóriába tartozik.
Marokkó biztonsági, politikai és gazdasági, pénzügyi szempontból stabil ország azonban a térség legnyitottabb országaként célpontja lehet terrorista merényleteknek. A 2011-ben elkövetett marrakechi támadásban 17-en vesztették életüket, 2018-ban pedig két európai turistát gyilkoltak meg az Atlasz hegységben, amellyel kapcsolatban a marokkói hatóságok jelezték, hogy a a bűncselekmény elkövetésével gyanúsított személyek terrorista csoporthoz tartoznak. A hatóságok minden erőfeszítést megtesznek a veszély csökkentése érdekében, egyúttal igen jól felkészültek és minden olyan biztonsági eszközzel felszereltek, amelyek egy terrorcselekmény hatékony elhárítására és kezelésére szükségesek.
A 2015. november 13-i éjszakai párizsi terrortámadásokat követően Marokkó néhány órán belül a legmagasabb szintre emelte az ország biztonsági fenyegetettségének szintjét („niveau d’alerte”). Az általános biztonsági készenléti intézkedések azóta is érvényben vannak, az elmúlt időszak terrortámadásai miatt továbbra is a legmagasabb szintű az ország biztonsági fenyegetettsége. A marokkói repülőjáratok zavartalanul közlekednek, ugyanakkor az utasoknak megnövekedett átvilágítási és várakozási idővel kell számolniuk. A repülőtérre ajánlatos az utazást megelőzően legalább 2 órával kiérkezni.
Nyugat-Szahara hovatartozása továbbra is érzékeny nemzetközi kérdés, Marokkó számára pedig nemzeti ügy. Nyomatékosan kérjük és javasoljuk tehát, hogy e kérdésben tartózkodjanak a véleménynyilvánítástól, valamint kerüljék a félreérthető térképek és jelképek használatát. A marokkói fennhatóság alatt álló nyugat-szaharai terület (a Tarfaya-tól és Mahbes-től délre fekvő országrész) speciális, katonai és ENSZ-ellenőrzés alatt áll, amelynek Algériával és Mauritániával határos keleti, homoksivatagos turisztikai szempontból érdektelen részeire a beutazás nem ajánlott.
Marokkó nemzetközileg kedvelt idegenforgalmi célpont, a magyar turisták szempontjából biztonságos országnak tekinthető. Az idegenforgalmi szektor elsődleges gazdasági jelentősége miatt a marokkói hatóságok kiemelt figyelmet fordítanak a külföldi turisták biztonságára, elhelyezésük, pihenésük és szórakozásuk feltételeire.
Bűnözés
A közbiztonság általánosan jó, a Marokkóban tartózkodó magyar állampolgároknak ugyanakkor javasolt a fokozott óvatosság. Az idegenforgalmi központokban, közlekedési csomópontokban és a nagyvárosok főútvonalain a rendőri szervek jelenléte szembeötlő. A zsebtolvajlás a jellemző elkövetési forma a zsúfoltabb helyeken (piactéren, vásárokban, kikötőkben, esetleg vonaton), míg ritkábban a rablás (erőszak vagy fenyegetés alkalmazásával elkövetett lopás) a kevésbé frekventált helyeken. Útlevél (biztosítástól függően más érték) ellopása esetén mindenféleképpen kérjünk az eset rendőrségi bejelentéséről jegyzőkönyvet. A nagyobb idegenforgalmi központokban, óvárosokban és bazárokban (különösen a fes-i és a marrakesh-i medinában (bazárban) a turistát gyakran megszólítják és idegenvezetői vagy más szolgáltatásokat (pl. henna-festés), illetve árukat (márkásnak tűnő órák, szuvenírek, ékszerek) kínálnak, ami a vásárló becsapásával végződhet. Ennek (és a fes-i bazárban az eltévedés) megelőzésére célszerű hivatalos (a marokkói turisztikai hivatal alkalmazottjának) idegenvezető szolgáltatásait igénybe venni, az egyéb ajánlattevőket pedig figyelmen kívül hagyni.
Figyelem! Felhívjuk az országba utazó turisták figyelmét, hogy 2016 elején több külföldiek ellen elkövetett, eseti jellegű fegyveres támadás történt, így a zsúfolt köztereken (turisztikai látványosságok környékén, bazárokban) kiemelt óvatossággal, lehetőleg csoportosan tartózkodjanak. Az esti, éjszakai órákban pedig kerüljék a sikátoros belvárosi utcákat, bazárokat (medinákat).
Szintén javasoljuk, biztonsági szempontok miatt, hogy a városokon kívüli (Atlasz-hegység vagy sivatagi túrák) kirándulásokon, programokon, lehetőség szerint vegyék igénybe hivatalos, regisztrált idegenvezetők szolgáltatását vagy személyes helyi ismerős segítségét.
Fontosabb telefonszámok: Rendőrség: 19 (vagy 112 mobiltelefonról) Mentők/Tűzoltók: 15 Csendőrség: 177
A helyi hatóságok az utóbbi években fokozott figyelmet szentelnek a kábítószer-termelés és kereskedelem visszaszorítására, melynek kapcsán a kábítószer-fogyasztásért és csempészésért kirótt börtönbüntetések is szigorodtak.
Vigyázni kell a titkosrendőrség akcióival, amikor is leplezett eladás keretében provokálják a külföldieket csekély mennyiségű adagot kínálva, majd ezt követően könyörtelenül lecsapnak a naiv vásárlóra.
A marokkói joggyakorlatban mindenféle kábítószer tekintetében a zéró tolerancia elve érvényesül. A helyi börtönviszonyok nem érik el az európai színvonalat és nincs jogi lehetőség arra, hogy a Marokkóban elítélt magyar állampolgárok Magyarországon töltsék le büntetésüket. A rabati magyar nagykövetségnek nincs módja a börtönökben fogvatartott állampolgáraink rendszeres látogatására, élelemmel való segítésére, ilyen esetben az otthoni családra hárul ennek a terhe is. A konzuli szolgálat ezt csak közvetítő szerep vállalásával tudja segíteni.
Figyelem! A kábítószerügyekben a marokkói bíróságok a törvény teljes szigorát alkalmazzák, perújrafelvételre, a kirótt börtönbüntetés hosszának csökkentésére csak ritka esetben van lehetőség.
A személygépkocsival történő határátlépés során fokozott figyelmet kell arra fordítani, hogy illetéktelen személy ne férhessen az autóhoz (vagyis mindig zárjuk le az ajtókat!), és ne tudjon bárminemű kábítószert tartalmazó csomagot az alvázon, a csomagtartóban vagy az ülések alá elhelyezni.
Az itt közölt adatok tájékoztató jellegűek!
Beutazási feltételek: Magyar állampolgárok az alábbi úti okmányokkal utazhatnak be az országba:
Magánútlevél: Elvárt érvényessége: |
![]() A visszautazás tervezett dátumától számolva még legalább 3 hónapig érvényesnek kell lennie |
Ideiglenes útlevél: | ![]() |
Személyi igazolvány: | ![]() |
Ideiglenes személyi igazolvány: | ![]() |
Régi típusú (könyvformátumú) személyi igazolvány: | ![]() |
Vezetői engedélyek, Anyakönyvi kivonatok: | ![]() úti okmányok |
Lejárt úti okmány (magánútlevél, személyi igazolvány): | ![]() |
Megjegyzés: A Marokkóba érkező külföldi állampolgároknak rendelkezniük kell a visszaútra szóló menetjeggyel és a marokkói tartózkodás idejére szükséges anyagi fedezettel, amelyet a marokkói hatóságok ellenőrizhetnek a repülőtereken.
A belépésnél ügyelni kell arra, hogy a marokkói határőr a beutazási pecsétet és a regisztrációs számot bepecsételje az útlevélbe, mivel ezek igazolják a legális belépést az országba. Ezek hiányában a tartózkodás illegálisnak is minősülhet.
Gépkocsival történő beutazáskor az autó számára ideiglenes behozatali engedélyt (autorisation de l’importation temporaire) kell kiállíttatni a marokkói határ átlépésekor. Az engedély 3 hónapig érvényes. Az engedély érvényességének lejártával a behozott autó importnak számít, így ekkor meg kell fizetni a vámot és az adókat, valamint a késedelmi pótlékot és a büntetést. A gépkocsira ezért ennek megfelelően előzetesen ajánlott biztosítást kötni. A nem Marokkóban forgalomba helyezett gépkocsival beutazó külföldi állampolgár a gépkocsi vagy a behozatali engedély hiányában csak a vám és adók előzetes megfizetése után hagyhatja el az országot, amennyiben tisztázta az autó eltűnésének okát (lopás, baleset), mivel ennek hiányában az illegális értékesítés vádja érheti a turistát. A vám és az adóterhek a gépkocsi új értékének 17-50%-t teszik ki.
Az országon történő átutazás esetén: Az 1600 km hosszú marokkói-algériai határon nincs átmenő forgalom. A határátkelőhelyek a két ország között megromlott viszony miatt 1994 óta zárva tartanak, a személyforgalom légi úton bonyolódik.
A nyugat-szaharai területen Mauritánia irányába történő áthaladáskor a marokkói hatóságoknak előzetesen megadott útvonalról nem szabad letérni. Közlekedési és közbiztonsági okokból kifejezetten a nappali utazás ajánlott. A lakott területektől távoli, kieső tengerparti helyeken való éjszakázást, kempingezést kerülni kell.
A Mauritániába gépkocsival történő belépés kizárólag egy ponton, a Nouadhibou-ba vezető tengerparti főútvonalon lehetséges, a nyugat-szaharai - mauritániai határszakasz többi része elaknásított terület. A határátkelőhely reggel 8 órától este 18 óráig üzemel. Ügyeljünk, hogy mindig legyen elegendő ivóvíz, élelmiszer és üzemanyag tartalékunk, javasolt továbbá a térségben lefedettséggel bíró műholdas telefonkészülék használata is. Figyelem: Felhívjuk a beutazók figyelmét, hogy a mauritániai külképviseleteken kiállított nem biometrikus vízumok nem biztosítják a belépés lehetőségét az országba, így mindenképpen javasolt a biomterikus vízumok határátkelő pontokon vagy reptereken történő beszerzése (pl. a PK55 marokkói-mauritániai határátkelő vagy a nouakchott-i repülőtér).A határátkelőhely forgalmát az utóbbi időben többször akadályozzák tüntető fuvarozók, ilyenkor az útszakasz meghatározhatatlan ideig átjárhatatlan, így nem javasoljuk a közlekedést ezen az útszakaszon.
Tranzitálás:
Nincsenek erre vonatkozó külön szabályok. Mindenképpen ajánlott azonban az utazás megkezdése előtt érdeklődni az adott légitársaságnál, mert a marokkói hatóságok (magyar állampolgárok számára vízummentes belépési szabályoktól) eltérő előírásokat határozhatnak meg a fedélzetre lépés feltételeként.
Kiskorúak beutazása:
A marokkói hatóságok tájékoztatása szerint ajánlatos, hogy az egyik szülővel vagy törvényes képviselő nélkül, kísérettel vagy kíséret nélkül utazó kiskorú gyermekek vagy azok kísérői rendelkezzenek a marokkói belépés, tartózkodás és kiutazás ideje alatt a gyermek törvényes képviselőinek egyszerű (előírt forma nélküli, lehetőség szerint francia vagy angol nyelven írott) beleegyező nyilatkozatával a gyermek külföldre utazásával kapcsolatban. A gyermek személyi adatait, a kísérő személyi adatait, utazási célt, időtartamot, a törvényes képviselő/képviselők személyi adatait, pontos elérhetőségét tartalmazó nyilatkozatot a határellenőrzés során elkérhetik. A nyilatkozatot közjegyző előtt javasolt megtenni. Ajánlatos továbbá, hogy rendelkezzenek a gyermek törvényes képviselőjének/képviselőinek személyazonosságát igazoló okmány adatoldalának másolatával, esetleg a gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolatával.
Vízum:
Vízum turista célú beutazás esetén:Magyar állampolgárok számára vízum beszerzése nem szükséges
A marokkói hatóságok tájékoztatása szerint a magyar állampolgárok 90 napig tartózkodhatnak vízum nélkül az országban. Ezt meghaladó tervezett tartózkodás esetén javasoljuk felkeresni a Marokkói Királyság budapesti nagykövetségét, ahol pontos információkat kaphatnak a bejelentési kötelezettségekről és az ügyintézésről.
Vízum egyéb célú beutazás esetén: 90 napot meghaladó tartózkodás esetén a tartózkodási engedély-kérelem benyújtásában a marokkói Bevándorlási Hivatal és a Marokkói Királyság budapesti külképviselete illetékes.
1122 Budapest, Gaál József út 6. Tel : 00 (36) 1 391 4310 Fax : 00 (36) 1 275 1437 E-mail: sifamabudap@t-online.hu
Házikedvencek beutazása:
https://portal.nebih.gov.hu/-/kedvtelesbol-tartott-allatok-utaztatasara-vonatkozo-tajekoztato
Vám:
FIGYELEM! Marokkóban a videórögzítő drónok behozatalát szigorú engedélyekhez kötik, amelyet turisták részére nem adnak meg a marokkói hatóságok. Felhívjuk figyelmüket, hogy a vámvizsgálat során a drónt elkobozhatják, a drónok szabályszerűtlen használata (pl. királyi rezidenciákról vagy hivatali épületekről készült felvételek, azok megközelítése) szintén elkobzást, illetve komoly büntetést von maga után, így a Konzuli Szolgálat nem javasolja ezen tárgyak behozatalát.
A Marokkói Királyság Vámigazgatóságának elérhetőségei:
Avenue Hassan II - Rabat Tél. : +212 37 269000 Fax : +212 37 730863 / +212 37 730985 / +212 37 730986 / +212 37 26 92 36 www.douane.gov.ma
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal utastájékoztatója
Pénznem: Marokkói dirham (MAD)
Időjárás: Az óceáni partvidéken hűvös párás óceáni légáramlat a jellemző, amelynek nyáron kellemesen hűtő, télen a nyirkos hideg érzést fokozó hatása van. A Földközi-tenger mentén az éghajlat a spanyol és olasz partokéhoz hasonló. A belső, illetve déli területeken a nyár nagyon meleg és száraz, a tél enyhe, kivéve a Rif- és az Atlasz-hegység magasabb területeit, ahol télen hó és fagy van. Az utóbbi területeken kívül általában csak a jobb szállodákban van fűtés télen. A nyár száraz és meleg (sivatagi széljárás esetén a tengerparton is lehet 40 fokos meleg), a tél csapadékos. Nyáron a sivatagos, keleti, dél-keleti területeken homokvihar veszély áll fenn.
Biztosítás: Mindenféleképpen javasolt biztosítást kötni a személyek esetében az alábbi kockázatokra: teljes körű sürgősségi ellátás és gyógykezelés, súlyos betegség esetén repülőgépen történő hazai vagy európai kórházba való szállítás, halott szállítás.
Gépkocsival történő utazás esetében a Marokkóra is érvényesített nemzetközi kötelező biztosításon túl javasolt teljes körű biztosítást (casco) kötni az autóra.
Figyelem! A szigorú marokkói vámszabályok miatt, ajánljuk olyan biztosítás megkötését lehetőség szerint, amely a totálkár vagy lopás esetén az új érték 20-59%-ig terjedő és megfizetendő vámfizetési kötelezettségre is kiterjed.
Közlekedés: Műszakilag az országos főutak jó állapotban vannak, a városokban kevésbé, túlzsúfoltságuk és a közlekedők alacsony fegyelmezettsége, illetve az autópark átlagosan rossz műszaki színvonala miatt azonban nagy a balesetveszély, különösen a hegyekben, illetve éjjel és csapadékos időben. Nemzeti főútvonalak helyett, amennyiben lehetséges, javasoljuk az autópályák használatát, amelyek díja készpénzben fizetendő a szakaszonként felállított díjszedő kapuknál. A kapus rendszerben fizetős autópályák magas műszaki színvonalúak és biztonságosabbak. A nyugat-szaharai területen az óceánparti útszakasz kivételével egyik közút használata sem ajánlott.
Figyelem! Marokkó világviszonylatban az elsők között van az autóbalesetek gyakorisága és súlyossága tekintetében. A közúti közlekedés különös óvatosságot igényel, a muzulmánok böjti hónapja, a Ramadán idején, valamint a nyári hónapokban, amikor az Európában dolgozó marokkói vendégmunkások tömegesen térnek haza gépkocsival. Ritkán ugyan, de előfordul megtévesztés révén (pl. balesetet, műszaki hibát színlelve) végrehajtott útonállás, rablás.
Ügyintézés helyi hatóságoknál és intézményekben: Ügyintézés helyi hatóságoknál és intézményekben: A helyi hatóságok munkarendje és munkaszervezése valamelyest eltér az Európában megszokottaktól, a munkanapok hétfőtől péntekig tartanak, a nyitva tartási idő azonban sok esetben csak iránymutató (a ramadán hónap alatt csak naponta pár óra). Az ügyintézés menetéről és a nyitva tartásról közvetlenül érdeklődjön az illetékes hivatalnál. A legtöbb hivatalban beszélnek franciául, viszont angolul csak nagyon kevesen, ezért amennyiben lehetséges, kérjünk helyi segítséget.
Vallási és viselkedési kultúra: Az iszlám hivatalos államvallás. Más muzulmán országokhoz hasonlóan nem muzulmán ember nem léphet be mecsetbe. Kivétel ez alól a casablancai II. Hasszán Nagymecset, melynek megtekintése megszabott időpontokban, belépődíj ellenében és helyi idegenvezetővel megengedett.
Marokkóban a különböző vallások békében élnek egymás mellett, a nagyvárosokban keresztény templomok és zsinagógák is működnek. A marokkói iszlám mérsékelt és nyitott természetű, a más vallásúak (pl. nyugati turisták) irányában toleráns, ugyanakkor nem ajánlott a provokatívnak tekinthető fellépés, magatartás: hiányos öltözet hölgyek esetében, feltűnő alkoholfogyasztás, a böjti hónap, a Ramadán idején (2022-ben április elejétől május elejéig) az utcán történő étel- vagy italfogyasztás.
Közegészség, egészségügyi helyzet: A WHO ajánlásai alapján Marokkóban külön oltási kötelezettség nincs, mert az európaitól nagyban eltérő fertőzési veszély nem áll fenn. Javasoljuk, hogy az országba érkező magyar állampolgárok fokozottan figyeljenek a betegségek megelőzésére (higiéniás szabályok betartása, nagyobb tömegek elkerülése). Különösen tartsák be a higiéniás elővigyázatosságokat.
A Marokkóba látogató magyar állampolgárok a marokkói Egészségügyi Minisztérium arab és francia nyelvű honlapján szerezhetnek naprakész, részletes információkat. A honlap elérhetősége: https://www.sante.gov.ma/Pages/Accueil.aspx
A közkórházakkal ellentétben a magánklinikák és magán orvosi rendelők többségének színvonala jó, a gyógyszerek és az orvosi ellátás költségei azonban magasak (egy orvosi konzultáció ára 15-25 EUR).
Az országban gyakorlatilag kapható minden Európában forgalmazott gyógyszer vagy azzal egyenértékű termék, speciális kezelés, gyógyszerérzékenység esetén azonban érdemes a szükséges gyógyszereket magunkkal hozni (pl. láz- és fájdalomcsillapító, görcsoldó, hasfogó, hashajtó, megfázás- és torokfájás elleni szer, kalcium pezsgőtabletta, sebfertőtlenítő szer).
A közszolgálati (állami) mentőszolgálat (protection civile) elsősorban a nagyvárosokban és a jelentősebb országos főutakon működik elfogadható gyorsasággal (de orvos nélkül). Orvossal kiszálló mentőt csak a magán mentőszolgálatok működtetnek.
A magyar társadalombiztosítás Marokkóban nem érvényes, így még a sürgősségi ellátás költségeit is felszámolják. Ezért javasoljuk, hogy a tartózkodás idejére érvényes és az orvosi kezelés céljából való Magyarországra, vagy Európába szállítást, illetve a halott szállítást is lehetővé tevő biztosítással rendelkezzenek.
A koronavírus járvánnyal kapcsolatos tudnivalók az „aktuális” rovatban találhatók.
Egyéb fontosabb elérhetőségek:
Rendőrség: 19 (vagy 112 mobiltelefonról) Mentők/Tűzoltók: 15 Csendőrség: 177
Nagykövetség internetes oldala: https://rabat.mfa.gov.hu
A Nagykövetség Konzulátusának e-mail címe: consulate.rba@mfa.gov.hu
Mentők: 0537-20-20-20 Magán mentő szolgálat: 0537772309