Válassza ki az országot/térséget, majd kattintson a tovább gombra!

Tájékoztatás a járványügyi helyzet szerinti biztonsági besorolásokról

A Konzuli Szolgálat ezúton hívja fel a külföldre utazó magyar állampolgárok figyelmét, hogy a külföldre utazás egyéni felelősség, az utazás vagy annak elhalasztása az Önök személyes döntése. Továbbá minden utazó saját maga felelős biztonságáról gondoskodni külföldi tartózkodása során. A Konzuli Szolgálat utazási tanácsai azt a célt szolgálják, hogy naprakész információkkal segítsék Önöket ezen döntések meghozatalában.Bővebben

Készüljön fel utazására!

A Konzuli Szolgálat utazási tanácsai az utazásra vonatkozó döntés meghozatalában nyújtanak segítséget, ugyanakkor a külföldre utazás mindig egyéni felelősség és döntés.

A gondtalan utazáshoz megfelelő utasbiztosítás megléte nélkülözhetetlen.

Tegye biztonságosabbá utazását, még utazás előtt regisztráljon konzuli védelemre és töltse le Konzinfo Utazom mobil alkalmazásunkat!

2023. 04. 14.
Litvániában 2022. május 1-től megszűntek az utazási korlátozások, minden utas teszt- és karanténkötelezettség nélkül léphet be érkezési helytől és védettségtől függetlenül.

Egyéb hasznos információ

Vilnius Nemzetközi Repülőtér elérhetőségei:
Utasinformáció: +370 612 44442 / info@ltou.lt

Állami Határőrség: http://www.pasienis.lt

Problémák az utazási irodával, légitársasággal? További információ az Utasjogok fejezetben található.

A tesztelésről további információk elérhetőek: https://1808.lt/en

Egészségügyi ellátás külföldön: http://www.neak.gov.hu/felso_menu/lakossagnak/ellatas_kulfoldon

Helyi járványügyi szabályok:

A járványhoz kapcsolódó legfrissebb információk elérhetőek:

https://koronastop.lrv.lt/en/

Terrorizmus, terrorista cselekmények: Litvániában nincs ilyen jellegű veszély.

Bűnözés, leggyakoribb, külföldi állampolgárokat is érintő bűncselekmények:

Litvániában a bűnözés nem tér el érdemben a többi, térségbeli EU-tagállamtól. A külföldi állampolgárok elleni bűncselekmények jellegükben elsődlegesen vagyon elleniek, főként a turisztikai céllal itt tartózkodókat érintik, pl. zsebtolvajlások, iratok eltulajdonítása. Felhívjuk a közúti áruszállítást végző cégek és gépkocsivezetők figyelmét, hogy éjszakai pihenőhelyül csak biztonságos, és többek által látogatott, lehetőleg kamerával, illetve megfelelő megvilágítással rendelkező parkolóhelyeket válasszanak.

Az itt közölt adatok tájékoztató jellegűek!

Beutazási feltételek: Magyar állampolgárok az alábbi úti okmányok valamelyikével utazhatnak be az országba:

Magánútlevél:
Elvárt érvényessége:
Igen IGEN
Az utazás utolsó napja

Ideiglenes útlevél: (Csak konzul állít ki!)

Élvárt érvényessége:

Igen IGEN

További információt az alábbi linken talál.

Személyi igazolvány:

Elvárt érvényessége:

Igen IGEN
Az utazás utolsó napja

Ideiglenes személyi igazolvány:

Elvárt érvényessége:

Igen IGEN
Az utazás utolsó napja
Vezetői engedélyek, Anyakönyvi kivonatok: Nem NEM
úti okmányok
Lejárt úti okmány (magánútlevél, személyi igazolvány): Nem NEM

Figyelem! Jogosítványt beutazásra a litván hatóságok nem fogadnak el!

Kiskorúak beutazása:

Litvánia nem támaszt semmilyen különleges feltételt kiskorúak beutazásához az ország területére. Javasoljuk azonban ebben az esetben is szülői hozzájáruló nyilatkozat (vagy gyámhatósági hozzájárulás) beszerzését. A nyilatkozat tartalmazza a hozzájáruló(k) és az utazó kiskorú személyes adatait (születési hely és idő, lakcím, igazolvány száma), a nyilatkozat területi és időbeli hatályát, valamint a hozzájáruló(k) aláírását. A nyilatkozatot két tanú vagy közjegyző előtt javasolt megtenni. A nyilatkozatot célszerű angol nyelvre lefordítani vagy eleve angolul elkészíteni.

A schengeni tagállamok területéről érkező állampolgároknak - kiskorúaknak és nagykorúaknak egyaránt - érvényes útiokmánnyal (útlevél, vagy személyi igazolvány) kell rendelkezniük.

Vízum:

Magyar állampolgárok vízummentesen három hónapos időtartamig tartózkodhat Litvániában. A három hónapos időtartam félévenként egyszer alkalmazható. A beutazás érvényes útlevéllel, valamint személyazonosításra alkalmas EU-standard okmánnyal (személyi igazolvány, de NEM jogosítvány) ebben az esetben az összes, jelenleg Magyarországon érvényes személyi igazolvány használatával lehetséges. Célszerű, ha az úti okmány nem régebbi tíz évesnél. A schengeni tagállamok területéről érkező állampolgároknak - kiskorúaknak és nagykorúaknak egyaránt - érvényes útiokmánnyal (útlevél, vagy személyi igazolvány) kell rendelkezniük.

Házikedvencek beutazása:

További információt a NÉBIH oldalán talál: https://portal.nebih.gov.hu/-/kedvtelesbol-tartott-allatok-utaztatasara-vonatkozo-tajekoztato

Vám:

További információt a litván Pénzügyminisztérium honlapján talál. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal utastájékoztatója.

Növényegészségügyi és behozatali előírások változása

Pénznem: Euró (EUR)

Időjárás: Litvániában általában 5-10 fokkal hidegebb van, mint Magyarországon. Az eső bármikor eshet. Már októberben is havazhat és akár áprilisban, Húsvétkor is eshet a hó. De a globális felmelegedés miatt a telek már itt sem olyan hidegek. A magyarok számára nem elviselhetetlen az időjárás, a gyakorlatban egy havi csúszásra kell felkészülni. Például a litván május olyan, mint a magyar április, az augusztus, mint a magyar szeptember. Júniusban 2 órával hosszabb, decemberben pedig 2 órával rövidebb a nappal, mint Magyarországon.

Biztosítás: Ajánlott mindenre kiterjedő utas- és balesetbiztosítás megkötése.

Közlekedés: Érvényes magyar vezetői engedéllyel lehet vezetni Litvániában.

Litvániában a főutak és a mellékutak minősége változó. Kis falvakba néhol földút vezet. Személygépjárművekre jelenleg nincs úthasználati díj, tehergépjárművekre (kamionok) azonban van.

Litvániában az érvényes közlekedésrendészeti jogszabályok alapján, ha egy külföldi rendszámú tehergépjárműre (kamion) nem fizetik meg az útdíjat, a gépjármű-fajtától függően 175 – 800 euró összegű büntetést rónak ki a hatóságok. Egyéb intézkedést (pl. a jármű tovább haladásának megakadályozása, kényszer-várakoztatás, lefoglalás) ezen a jogcímen nem foganatosítanak a járművezetővel szemben. A sebességkorlátozás a városokban 50, a főutakon 90, a gyorsforgalmi utakon 110, autópályákon 130 km/óra. A térképen autópályának jelzett utak néha csak osztott pályás gyorsforgalmi utak! Szintbeli kereszteződés, visszaforduló sáv vagy buszmegálló lehet az úton! A leállósávban néha gyalogosok és kerékpárosok is közlekednek. A tompított fényszórók használata nappal is kötelező, városon belül és kívül, az év minden szakában.

A litvánok a magyar szokásoktól némileg eltérően vezetnek, időnként bizonytalanok, máskor indokolatlanul gyorsan hajtanak. A „jobbra tarts” szabályát konzekvensen figyelmen kívül hagyják, a párhuzamos közlekedés során gyakran és folyamatosan a belső sávot használják.

Litvániában a gyalogosokra nagy tisztelettel tekintenek, ami azt is magába foglalja, hogy a gyalogosok természetesnek tekintik a körültekintés nélküli gyalogátkelést a gyalogátkelőhelyeken. A lakott területen történő személygépkocsival való közlekedés egyik sajátossága a körforgalmak rendkívül elterjedt gyakorisága. A körforgalmakra azonban a megszokottnál jóval nagyobb figyelmet kell fordítani, mert azok nagy méretük miatt könnyen elkerülhetik a vezető figyelmét, amely könnyen balesethez vezethet.

Gyakoriak a közúti ellenőrzések, fix és mobil sebességmérők nagy számban használatosak és a rendőrök a külföldi rendszámú gépkocsikat sem kímélik.

Télen a mellékutakat nem takarítják. A közlekedés a letaposott havon folyik. November 1. és április 1. között kötelező a téli gumi! Sokan járnak szöges gumival. A hosszú sötétség, a gyakori csapadék és a csúszós utak miatt november és március között csak gyakorlott vezető jöjjön Litvániába!

Ügyintézés helyi hatóságoknál és intézményekben: A litván hatóságok készségesen viszonyulnak a magyar állampolgárok ügyeinek intézéséhez, habár a közös nyelv ismeretének hiánya – mindkét részről – okozhat ideiglenes problémákat, illetve eredményezheti az ügyintézés időtartamának elhúzódását. Felhívjuk a figyelmet, hogy helyben a hivatalos litván mellett elsősorban az angol, másodsorban az orosz a leggyakrabban használt nyelv. A tengerparton, Klaipeda környékén és a Kuróniai-félszigeten hagyományosan sokan beszélnek németül is.

Eltűnt gyermekek felkutatása: Az Európai Unió valamennyi tagországában egységes segélyhívó szám működik az Európai Uniós tagországokban eltűnt gyermekek felkutatására. A gyermeküket kereső szülők az alábbi egységes európai segélyvonalon keresztül kérhetnek segítséget, tanácsot: 116 000. A szám Magyarországon is hívható: Kék-vonal

Közegészség, egészségügyi helyzet: Litvániában az átlagos európai közegészségügyi helyzet jellemző, a beutazás nem jelent megnövekedett biztonsági kockázatot. Nincs jelenleg influenzajárvány, amellyel számolni kellene. Az EU kártyáról szóló tájékoztatónkat itt találja.

Egyéb információ: