
Tájékoztatás a járványügyi helyzet szerinti biztonsági besorolásokról
A Konzuli Szolgálat ezúton hívja fel a külföldre utazó magyar állampolgárok figyelmét, hogy a külföldre utazás egyéni felelősség, az utazás vagy annak elhalasztása az Önök személyes döntése. Továbbá minden utazó saját maga felelős biztonságáról gondoskodni külföldi tartózkodása során. A Konzuli Szolgálat utazási tanácsai azt a célt szolgálják, hogy naprakész információkkal segítsék Önöket ezen döntések meghozatalában.BővebbenKészüljön fel utazására!
A Konzuli Szolgálat utazási tanácsai az utazásra vonatkozó döntés meghozatalában nyújtanak segítséget, ugyanakkor a külföldre utazás mindig egyéni felelősség és döntés.
A gondtalan utazáshoz megfelelő utasbiztosítás megléte nélkülözhetetlen.
Tegye biztonságosabbá utazását, még utazás előtt regisztráljon konzuli védelemre és töltse le Konzinfo Utazom mobil alkalmazásunkat!
Az utolsó ellenőrzés dátuma: 2023. 09. 11.
Az alábbi beutazási feltételek érvényesek jelenleg:
- A hivatalos tájékoztatás szerint 2023.06.09. napjától a beutazásnak nem feltétele többé az oltottság, teszt bemutatására szintén nincs szükség az országba való belépéshez.
- Ezzel egyidejűleg szükségtelenné vált az indonéz fejlesztésű, covid igazolások feltöltésére használt SatuSehat alkalmazás letöltése és repéten történő bemutatása.
További információk Indonézia járványügyi intézkedéseivel kapcsolatban: https://covid19.go.id
Indonézia biztonsági besorolását tekintve a III. biztonsági besorolási kategóriába tartozik, azaz a biztonsági kockázatot rejtő, fokozott óvatossággal látogatható országok és térségek csoportjához.
Bár a politikai helyzet stabil, javasoljuk elkerülni a demonstrációkat és az egyéb tömegrendezvényeket, különösen a vallási ünnepek és a választások körüli időszakokban.
Indonéziában a terrorfenyegetettség mértéke magas. A terrorista cselekmények fő célpontjai az állami intézmények mellett a külföldiek által előszeretettel látogatott üdülőhelyek, bevásárlóközpontok, repülőterek, vallási kegyhelyek lehetnek.
Az ország egyes tartományaiban történő tartózkodás fokozott figyelmet igényel: Közép-Celebesz (helyi nevén Sulawesi Tengah, különösen Palu, Donggala, Poso, Tentena térsége), Pápua (különösen Timika és Grasberg térsége) tartományok, valamint Bali tartományon belül az Agung vulkán közvetlen térsége, Szumátra tartományon belül a Kerinci, Marapi, Sinabung vulkán közvetlen térsége, Észak-Celebesz tartományon belül a Soputan vulkán közvetlen térsége. Krakatau szigetén az Anak Krakatau-hegy vulkánjának legutóbbi jelentős kitörése 2022. április 21-én következett be és azóta is változó hevességgel észlelhető magmatikus tevékenység. Jelenleg az Anak Krakatau-hegy 2. szintű avagy éber állapotban van. A hatóságok a lakosságnak és a turistáknak megtiltották, hogy a hegy 2 kilométeres körzetében tartózkodjanak. Jáva sziget legmagasabb vulkánja, a Semeru vulkán jelentős veszélyt jelent. Tekintettel a helyi vulkanológiai központ méréseire, mely szerint a vulkáni hegyeknek még továbbra is megvan a lehetősége a kitörésre, felhívjuk minden magyar állampolgár figyelmét a fokozott elővigyázatosságra a környéken. Az indonéz hatóságok szeptember 8-án lezárták a Bromo-vulkánt, Kelet-Jáva egyik legnépszerűbb turisztikai célpontját, miután a Watangan Savanna tömbben a száraz fű és bozót kigyulladt és tüzek keletkeztek. A Bromo lezárása határozatlan ideig tart és minden évben, különösen a május-október közötti száraz évszakban megismétlődhet.
A több ezer szigetből álló Indonéziában gyakoriak a földrengések és vulkánkitörések, mert az ország kontinentális kőzetlemezek találkozásának sávjában fekszik. A földrengések nyomán szökőár is kialakulhat (teendők földrengés esetén: https://www.katasztrofavedelem.hu/197/kozlemenyek/6470/teendok-foldrenges-eseten) Az indonéziai katasztrófavédelmi szervezetek felszereltsége és felkészültsége egyes térségekben alacsony színvonalú, de frekventált üdülőközpontokban a menekülési útvonalakat feltüntetik.
A turisták által látogatott Bali szigetén, beleértve az utazók által különösen népszerű Seminyak, Legian, Kuta, és Canggu negyedekben, az októbertől áprilisig tartó esős évszakban gyakoriak az áradások, földcsuszamlások, melyek akár a szállodákban lakó külföldi turisták biztonságát is veszélyeztethetik. Jáván és Szumátrán az esős évszak idején szintén gyakoriak az áradások, földcsuszamlások – az iszap időnként egész falvakat temet maga alá.
A turisták kárára elkövetett legjellemzőbb bűncselekmény a lopás és a rablás. Előfordulása zsúfolt közlekedési járműveken, motorbiciklin és üdülőövezetekben, strandokon a leggyakoribb. Javasoljuk a hitelkártyákról, repülőjegyekről, útlevelekről (adat- és vízumoldal) fénymásolatok készítését, és azok elkülönített helyen történő tárolását. A személyazonosság igazolására az útlevélen kívül csak az útlevél adat- és vízumoldalának indonéz közjegyző vagy Magyarország konzuli tisztviselője által hitelesített másolatát fogadják el a hatóságok.
Kábítószer forgalmazásért és csempészéséért Indonéziában halálbüntetés járhat, akár kis mennyiségű birtoklásáért és fogyasztásáért is több évtizedes börtönbüntetés szabható ki. Ne fogadjon el ismeretlen eredetű csomagot, italt vagy élelmiszert. Alkoholt csak hivatalos árusítóhelyen vásároljon, házi készítésű, olykor metanolt tartalmazó erjesztett italok fogyasztásával összefüggő megbetegedések, halálesetek gyakran előfordulhatnak.
Indonéziában magas az internetes csalások száma. Internetes vásárlásnál járjunk el rendkívül óvatosan, ismeretlen cégnek előre soha ne utaljunk pénzt.
Az itt közölt adatok tájékoztató jellegűek!
Beutazási feltételek:
Magyar állampolgárok az alábbi úti okmányokkal utazhatnak be az országba:
Magánútlevél: Elvárt érvényessége: |
Az útlevélnek még 6 hónapig kell érvényesnek lennie az Indonéziából történő kiutazást követően. |
Ideiglenes útlevél: (Csak konzul állít ki!) Elvárt érvényessége: |
Az útlevélnek még 6 hónapig kell érvényesnek lennie az Indonéziából történő kiutazást követően. Az Indonéz Köztársaság konzuli hivatalai által kiállított vízum előzetes beszerzése szükséges. További információt az alábbi linken talál. |
Személyi igazolvány: |
|
Ideiglenes személyi igazolvány: |
|
Régi típusú (könyvformátumú) személyi igazolvány: |
|
Vezetői engedélyek, Anyakönyvi kivonatok: |
|
Lejárt úti okmány (magánútlevél, személyi igazolvány): |
|
Az útlevélnek legalább két üres oldalt kell tartalmaznia. Sérült útlevéllel a beutazás nem lehetséges. Ideiglenes magánútlevéllel történő beutazás esetén az Indonéz Köztársaság konzuli hivatalai által kiállított vízum beszerzése szükséges. A haza- vagy továbbutazásra jogosító repülő- vagy hajójegy bemutatását belépéskor a bevándorlási hatóság kérheti. Túltartózkodás esetén a büntetés összege 1 000 000 IDR (kb. EUR 62 / 22 900 Ft) / nap, a kilépés napján a bevándorlási hatóság regionális irodájában fizethető be. 60 napon túl a túltartózkodás idegenrendészeti őrizettel és szabálysértési eljárással jár.
Kiskorúak beutazása:
Amennyiben a 18. életévét be nem töltött kiskorú valamely szülője nélkül vagy egyedül utazik, akkor közjegyző által hitelesített szülői hozzájáruló nyilatkozat vagy gyámhatósági hozzájárulás hiteles angol fordításával léphet az országba. A nyilatkozatnak tartalmaznia kell a hozzájáruló(k) és az utazó kiskorú személyes adatait (születési hely és idő, lakcím, igazolvány száma), a nyilatkozat területi és időbeli hatályát valamint a hozzájáruló(k) aláírását.
Vízum:
92 ország állampolgárának, közte magyar állampolgároknak lehetősége van Visa on Arrival (VoA) vízummal belépni az országba 30 napra turisztikai, üzleti vagy hivatalos célból (további 30 nappal meghosszabbítható a helyi bevándorlási hivatalban) a következő követelmények betartásával:
- legalább 6 (hat) hónapig érvényes útlevél (diplomata / hivatalos / normál),
- visszaútra szóló repülőjegy megléte,
- érkezéskor 500 000 IDR vízumdíj kifizetése.
További információk: https://www.imigrasi.go.id/en/permohonan-visa-republik-indonesia-wisata-c316/
Magyarország esetében az előzetes, online vízumigénylés (eVisa) szintén lehetséges: molina.imigrasi.go.id oldalon keresztül.
Diplomata, szolgálati, vagy normál útlevéllel rendelkező személyek, akik hivatalos vagy kormányzati feladatokhoz kapcsolódó látogatáson vesznek részt, illetve akik nemzetközi rendezvényre látogatnak Indonéziába 30 napig vízummentesen beutazhatnak, azonban tőlük az indonéz hatóság által kiállított meghívó levelet is kérhetnek.
A jelenleg elérhető vízumszolgáltatásokról az indonéz idegenrendészeti hatóság oldalán olvasható részletes tájékoztatás.
Házikedvencek beutazása:
Forduljon állatorvosához!
Információk a NÉBIH oldalán, valamint a jakartai Soekarno–Hatta repülőtér karanténhivatalának oldalán.
Vám:
- Információk az adó- és vámhivatal honlapján.
- A Nemzeti Adó- és Vámhivatal utastájékoztatója
- Növényegészségügyi és behozatali előírások változása
Pénznem: Indonéz rúpia (IDR). 1 forint megközelítőleg 43 rúpia. Javasoljuk, hogy az utazók készpénzt csak szükséges mennyiségben tartsanak maguknál. Gyűrött és összefirkált külföldi bankjegyet a pénzváltók csökkentett árfolyamon vagy egyáltalán nem váltanak be.
Időjárás: Az ország éghajlata forró égövi. A száraz évszak az ország legnagyobb részében májustól szeptemberig, az esős októbertől áprilisig tart. Egyes régiókban ettől jelentős eltérések mutatkoznak: így Észak-Szumátrán októbertől januárig, Dél-Szumátrán januártól februárig tart a monszun, míg Észak-Celebeszen júniusban és júliusban esik legtöbbet.
Biztosítás: Ne utazzon utas-, baleset- és poggyászbiztosítás nélkül, illetve győződjön meg arról, hogy biztosítása fedezete kiterjed az Ön által tervezett tevékenységekkel kapcsolatos kockázatokra – és szükség esetén széleskörű segítségnyújtásra –, mint például extrém vagy vízi sportok, búvárkodás vagy hegymászás esetében.
Ügyintézés helyi hatóságoknál és intézményekben: Ügyfélfogadási idő a legtöbb intézményben munkanapokon 9 és 15 óra között, pénteken csak a délelőtti órákban van. Az ügyintézési idő a megszokottnál hosszabb lehet.
Vallás: A hat államilag elismert vallás (iszlám, katolicizmus, protestantizmus, hinduizmus, buddhizmus, konfucianizmus) legnagyobb ünnepei hivatalos munkaszüneti napnak minősülnek. Az iszlám böjti hónap 2023-ban március 22-től április 21-ig tart.
Szállás: Magánszemélynél történő elszállásolás esetén a szállásadónak és vendégének bejelentési kötelezettsége van a helyi rendőri szervnél, ennek elmulasztása esetén a hatóság pénzbírságot szabhat ki. A regisztrált szálláshelyek (szálloda, apartman, vendégház) a bejelentési kötelezettségnek automatikusan eleget tesznek.
Közegészség, egészségügyi helyzet: Hepatitis A és B, diftéria-tetanusz, polio, veszettség, agyhártyagyulladás elleni védőoltás javasolt, ezért kérjük, keresse fel háziorvosát vagy az Országos Epidemológiai Központot két hónappal az utazás előtt. Malária elleni gyógyszer szedése a Szumátra, Celebesz, Borneó, Pápua, Nyugat-Pápua, Maluku, Flores, Komodo területére látogatóknak ajánlott. Jáván és Balin az elmúlt években nem történt maláriás megbetegedés. A maláriához hasonló tünetekkel járó dengue-láz, chikungunya-láz és a Zika-vírus fertőzés szintén szúnyogcsípéssel terjed, védőoltás nem mindegyik fertőzés elkerülésére áll rendelkezésre, ezért az üzletekben országszerte könnyen és olcsón beszerezhető szúnyogriasztó készítmények és moszkitóháló használata mindenképpen javasolt.
A dengue-lázat, a csonttörő lázként is ismert, magas lázzal és ízületi fájdalmakkal járó vírusos megbetegedést az ázsiai tigrisszúnyog terjeszti. A betegség ellen ugyan már létezik az Európai Gyógyszerügynökség forgalmazási engedélyével bíró védőoltás (Dengwaxia, Sanofi), de Indonéziában – a WHO javaslatával összhangban – a megelőzés főként a szúnyogok élőhelyeinek felszámolására, illetve a szúnyogcsípések elkerülésére terjed ki. A fertőzésnek speciális antivirális kezelése nem létezik, az orvosok csak támogató, tüneti kezelést alkalmaznak (láz- és fájdalomcsillapítás, folyadékpótlás).
Zika-vírus járvány Indonéziában egyelőre nem alakult ki, szórványos megbetegedést egyelőre csak Szumátra szigetéről és Jakartából jelentettek. Láz és influenzaszerű kórkép kialakulása esetén javasolt haladéktalanul orvoshoz fordulni. A veszett állatok okozta emberi fertőződéses esetek száma az elmúlt években jelentősen csökkent, de veszett állatok (kutya, macska, vadon élő húsevők, denevér) Észak-Celebesz, Észak-Szumátra, Nyugat-Kalimantan, Közép-Kalimantan és Bali tartományokban továbbra is előfordulnak.
A csapvíz közvetlen fogyasztásra nem alkalmas. Utazás előtt javasolt minden kockázatra kiterjedő egészségügyi biztosítást kötni. A gyermekkel utazók győződjenek meg arról, hogy gyermekük már megkapta a polio elleni védőoltást, illetve ügyeljenek a kellő folyadékbevitelre.
A légúti megbetegedésben szenvedőknek és gyermekeknek vulkáni hamukitörés esetén javasoljuk helyi drogériákban beszerezhető egészségügyi maszk viselését. Bővebb információ
A nagyobb városokban és üdülőövezetekben találhatók nemzetközi kórházak vagy rendelőintézetek, kisebb településeken pedig az állami vagy egyházi fenntartású egészségügyi hálózat intézményeit javasoljuk felkeresni megbetegedés esetén.
Egyéb információ:
- Munkavállalás:
A munkavállalói és ehhez kapcsolódóan a tartózkodási engedély igénylése az indonéziai munkáltató feladata. A munkavállalói engedélyeket a Munkaügyi Minisztérium állítja ki a munkaszerződésben foglaltakkal egyező időtartamra. A munkavállalói engedélyek terén előnyt élveznek a közvetlen külföldi működőtőke-befektetésekkel foglalkozó vállalatok alkalmazottai.
A munkavállalással kapcsolatos feltételek tekintetében javasoljuk, hogy tájékozódjon a Budapesti Indonéz Nagykövetségen.
- Gépjárművezetői engedély:
Bármely a Bécsi Közúti Közlekedési Egyezményhez csatlakozott ország, így Magyarország által kiállított nemzetközi gépjárművezetői engedély Indonézia területén érvényes.
Indonézia területére érvényes jogosítvány igényelhető az indonéz közlekedésrendészet regionális kirendeltségén az alábbi dokumentumok benyújtásával: ideiglenes tartózkodási engedély (SIMS), regisztrációs lap (STMD, SKK), útlevél, magyarországi gépjárművezetői engedély, orvosi igazolás a kérelmező fizikai és mentális alkalmasságáról. Bővebb információ