
Tájékoztatás a járványügyi helyzet szerinti biztonsági besorolásokról
A Konzuli Szolgálat ezúton hívja fel a külföldre utazó magyar állampolgárok figyelmét, hogy a külföldre utazás egyéni felelősség, az utazás vagy annak elhalasztása az Önök személyes döntése. Továbbá minden utazó saját maga felelős biztonságáról gondoskodni külföldi tartózkodása során. A Konzuli Szolgálat utazási tanácsai azt a célt szolgálják, hogy naprakész információkkal segítsék Önöket ezen döntések meghozatalában.BővebbenKészüljön fel utazására!
A Konzuli Szolgálat utazási tanácsai az utazásra vonatkozó döntés meghozatalában nyújtanak segítséget, ugyanakkor a külföldre utazás mindig egyéni felelősség és döntés.
A gondtalan utazáshoz megfelelő utasbiztosítás megléte nélkülözhetetlen.
Tegye biztonságosabbá utazását, még utazás előtt regisztráljon konzuli védelemre és töltse le Konzinfo Utazom mobil alkalmazásunkat!
Az utolsó ellenőrzés dátuma: 2023. 09. 07.
Az alábbiakban szereplő információk tájékoztató jellegűek, frissítésük folyamatos, azok közreadása a fogadó ország illetékes hatóságainak értesítésén alapul, valamint csak a már hatályba lépett szabályokat tartalmazzák. Bár képviseleteink mindent megtesznek, hogy naprakész információkat közöljenek, felelős és aktuális tájékoztatásért a megadott weboldalon, az ott szereplő hatóságnál érdeklődhetnek.
Finnország jelenleg nem korlátozza a beutazást a koronavírusjárvány miatt. Minden belépési korlátozást feloldottak.
Finnország 2022. június 30-ával megszüntette határain a fertőző betegségekről szóló törvény szerinti egészségügyi biztonsági intézkedéseket, ami azt jelenti, hogy az ország területére belépő utasoknak már nem kell koronavírus-bizonyítványt bemutatniuk, illetve koronavírus-tesztet végezniük.
A határellenőrzések helyzete a koronavírusjárvány előtti állapothoz hasonló. Az EU-n és a schengeni térségen kívülről érkező utasoknak továbbra is a szokásos úti okmányokkal, azaz útlevéllel és szükség esetén vízummal kell rendelkezniük.
Egyéb hasznos információ:
- Beutazási szabályok: https://raja.fi/en/guidelines-for-travellers
- A kormány tájékoztató oldala: https://valtioneuvosto.fi/en/information-on-coronavirus
- Helsinki reptér COVID információi: https://www.finavia.fi/en/air-travel-during-covid-19
- Problémák az utazási irodával, légitársasággal? További információ az Utasjogok fejezetben található.
Amennyiben mégis tesztelésre lenne szüksége, a tesztpontokkal kapcsolatban a határátkelőhelyeken adnak pontos információt. A negatív teszteredmény megérkezéséig a hatóságok elzárkózást, másokkal való kontaktus kerülését kérik.
EU-s TB kártya használatával kapcsolatos információk a következő linken érhetők el: http://www.neak.gov.hu/felso_menu/lakossagnak/ellatas_kulfoldon
Maszkviselési kötelezettség nincs.
Finnország biztonsági besorolását tekintve a zöld, (IV.) kategóriába tartozik. A biztonsági kockázatai, általános szabályrendszere, jellemző viszonyai, közszolgáltatásai hasonlóak a Magyarországon megszokotthoz.
Finnország Európa egyik legbiztonságosabb országa. A közbiztonság az ország egész területén jó. Nincsenek tipikus, külföldiek ellen elkövetett bűncselekmények. Probléma éjszakai szórakozóhelyeken és környékükön, alkoholfogyasztáshoz kapcsolódóan fordulhat elő.
A Finn Rendőrség segélyhívó száma 112, további információk a Finn Rendőrség honlapján találhatók.
Finnországban a rendvédelmi szervek könnyen elérhetők, segítőkészek, jellemzően lehet velük angolul is kommunikálni. Az alábbiak a legfontosabb áldozatvédő szervezetek, és az egyéb hasznos tudnivalókat tartalmazó linkek:
Az itt közölt adatok tájékoztató jellegűek!
Beutazási feltételek: Magyar állampolgárok az alábbi úti okmányok valamelyikével utazhatnak be az országba:
Magánútlevél: Elvárt érvényessége: |
![]() Az utazási utolsó napjáig |
Ideiglenes útlevél: (Csak konzul állít ki!) Elvárt érvényessége: |
Az utazási utolsó napjáig |
Személyi igazolvány: Elvárt érvényessége: |
![]() Az utazási utolsó napjáig |
Ideiglenes személyi igazolvány: Elvárt érvényessége: |
![]() Az utazási utolsó napjáig |
Régi típusú (könyvformátumú) személyi igazolvány: | ![]() |
Vezetői engedélyek, Anyakönyvi kivonatok: | ![]() úti okmányok |
Lejárt úti okmány (magánútlevél, személyi igazolvány): | ![]() |
Kiskorúak beutazása:
A finn jogszabályok nem tartalmaznak szülői kíséret nélküli kiskorúra vonatkozó szabályokat.
Vízum:
Vízum turista, illetve egyéb célú beutazás esetén: Vízum beszerzése nem szükséges.
Házikedvencek beutazása:
https://tulli.fi/en/private-persons/travelling/travelling-with-your-pet
Vám:
Szeszesitalok
Szeszesitalok saját használatra, nem kereskedelmi célra az uniós szabályoknak megfelelően hozhatók be. Magánszemély 80%-nál magasabb alkoholtartalmú terméket nem hozhat be Finnország területére. EGT-n kívülről, nem repülővel érkezők csak akkor hozhatnak be alkoholt, ha az utazás legalább 20 óráig tartott.
Európai Unión kívüli országból legfeljebb 4 liter bor, 16 liter sör és 1 liter tömény szeszesital (22%-nál magasabb alkoholtartalom) VAGY 2 liter egyéb alkoholos ital (max. 22%-os alkoholtartalom) hozható be az ország területére.
Dohányáru behozatal
Finnország területére maximum 200 db cigaretta, 50 mini szivar, 250 g pipa-, vagy cigarettadohány hozható be saját felhasználásra.
Üzemanyag
Saját gépkocsihoz kannában max. 10 liter hozható be vám- és adómentesen. Dízelolajjal működő járművek esetében az olcsó finn fűtőolaj használata tilos, e szabály be nem tartása komoly pénzbüntetéssel jár.
Gépjármű behozatal, regisztrálás, használat
Egy másik EU-tagállamban állandó lakóhellyel rendelkező magánszemély Finnországban hat hónapig külön engedély nélkül használhatja gépjárművét, ha az érvényes forgalmi engedéllyel, Finnországban is érvényes kötelező biztosítással rendelkezik, és ha a járművet nem eladás céljából hozza be az országba.(Ez az időkorlát diákokra nem vonatkozik, a diáknak a hat hónap lejárta előtt, később minden egyes tanulmányi időszakot igazolva értesítenie kell az adóhatóságokat).
További információ a Finn Vámhivatal honlapján: www.tulli.fi/en/index.jsp
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal utastájékoztatója
Pénznem: Euro (EUR)
Időjárás: A magyarországi időjárásnál hűvösebb, csapadékosabb, télen komolyabb hidegek is előfordulnak.
Biztosítás: Az európai egészségbiztosítási kártyával igénybe lehet venni a sürgősségi betegellátást, de emellett ajánlott mindenre kiterjedő utas- és balesetbiztosítás megkötése.
Közlekedés: Az EU és az EGT tagországokban kiadott jogosítványok az okiratban feltüntetett kategóriájú járművek vezetésére Finnországban is feljogosítják tulajdonosukat. A gépjárművezetőnek legalább 18 évesnek kell lennie. A jogosítvány attól függetlenül használható Finnországban, hogy a járművezető turistaként tartózkodik-e az országban, vagy ott él.
A közlekedés szabályai általánosságban megegyeznek az EU országaiban uralkodó normákkal. A városokban veszélyt jelenthetnek a kerékpárosok, ügyelni kell arra, hogy a részükre a járda területéből leválasztott közlekedési sávokba gyalogosan ne tévedjünk be. Kerékpárosok a nap és az év minden szakában, így télen is közlekednek.
Finnország út- és vasúthálózata rendkívül fejlett. A közlekedés kiszámítható és biztonságos. Finnországban nincs útdíj. December 1. és március 1. között a téli gumi használata kötelező. Egész évben és mindenütt kötelező a tompított fényszóró, valamint a hátsó üléseken is a biztonsági öv használata. Vezetés közben mobiltelefon csak hands-free üzemmódban használható. Az autósoknak kiemelt veszélyforrást jelent az úton átkelő jávorszarvas és rénszarvas, ezért a veszélyre vonatkozó közlekedési táblát komolyan kell venni.
Finnországban mind a városokban, mind a főbb közlekedési útvonalakon modernebb sebességmérőkre cserélik a régieket. Jelenleg még csak a gyorshajtásért és a piroson való áthaladásért szab ki a hatóság büntetést a kamerák felvételei alapján, nyártól már a biztonsági öv használatának mellőzéséért és a vezetés közbeni mobiltelefonálásért is.
Útviszonyokról bővebben: www.tiehallinto.fi, vasúti közlekedésről: www.vr.fi.
Elektromos rollerek: Közlekedésbiztonsági problémákat okoznak a Helsinkiben és néhány más városban igénybe vehető elektromos rollerek. Ezek használata csak kerékpárúton vagy annak hiányában az úttest jobb szélén megengedett. A rendőrség már bírságol azért, ha – szabályellenesen – a járdán rollerezik valaki.
Ügyintézés helyi hatóságoknál és intézményekben: A finn hatóságok jó részénél van lehetőség angol nyelv ügyintézésre mind elektronikus, mind személyes ügyintézéskor. Az ügyintézés a jogi keretek által megszabott keretek között zajlik.
Sürgősségi esetben (baleset, tűz, betörés stb,) a 112 telefonszámot kell hívni. Bővebb információ
Szociális ügyek intézése: Ha valaki ideiglenes jelleggel érkezik Finnországba, nem feltétlenül kerül a szociális ellátások rendszerébe. (Például a diákokat jellemzően ideiglenesen Finnországban tartózkodóként kezelik, akkor, ha a tartózkodás célja kizárólag tanulmányok folytatása.) Nem jogosult a külföldi akkor sem a szociális juttatásokra, ha az EU közösségi jogszabályai vagy kétoldalú szociális megállapodás alapján más állam szociális ellátó rendszerébe tartozik. (Ez általában a rövid ideig Finnországban tartózkodó kiküldöttekre vonatkozik.)
A külföldiek által is igénybe vehető szociális ellátások többségét Finnországban a tartózkodás alapján nyújtott szociális ellátásokról szóló törvény szabályozza (Act on the Application of Residence-Based Social Security Legislation). Az EGT-tagállamok állampolgáraira vonatkozó rendelkezések kereteit Finnországban is a szociális biztonsági rendszereknek a Közösségben mozgó munkavállalókra, önálló vállalkozókra és családtagjaikra történő alkalmazásáról szóló 1408/71/EGK (koordinációs) rendeletet adja. A szociális támogatási igényeket a finn Társadalombiztosítási Intézet bírálja el (KELA). Ennek megfelelően a szociális ellátásokkal összefüggő kérdésekkel a lakóhely szerinti KELA irodához fordulhatnak.
Vallási és viselkedési kultúra: Finnországban az Evangelikus Lutheránus egyházhoz tartozik a hívők több, mint 75%-a , nagy számban élnek az országban ortodox katolikusok. Vannak továbbá iszlám vallásúak, Jehova-tanúi, más református felekezetekhez tartozók, katolikusok stb.
Közegészség, egészségügyi helyzet: Az egészségügyi, higiéniai viszonyok megfelelnek az Európai Unióban megszokottaknak. Az önkormányzatok felügyelete alá tartozó egészségügyi központok többségében az ellátásért viztitdíjat kell fizetni. Amennyiben privát orvos szolgáltatását veszi igénybe, a teljes díjat ki kell fizetni. Az orvos által felírt gyógyszer bármely gyógyszertárban kiváltható, a gyógyszer teljes árát ki kell fizetni.
Kórházi kezelést igénylő, sürgős esetben beutaló nélkül, sürgősségi ellátást nem igénylő esetben orvosi beutalóval veszik fel a beteget. A közkórházakban van vizitdíj, fekvőbeteg ellátás esetén napi költséget számolnak fel, illetve az ambuláns kórházi kezelés is fizetős a szolgáltatás
Részletes információ a Finn Társadalombiztosítási Intézet honlapján és a Szociális és Egészségügyi Minisztérium honlapján.
Egyéb információ:
Finnország Budapesti Nagykövetsége
Magyarország Helsinki Nagykövetsége
Munkavállalás: Erről bővebben az alábbi honlapokon talál felvilágosítást
Finn Munkaügyi Minisztérium honlapja
Finn Bevándorlási Hivatal honlapja
Finn Külügyminisztérium honlapja
Helyi rendőrségek: a finn rendőrség honlapja