Válassza ki az országot/térséget, majd kattintson a tovább gombra!

Tájékoztatás a járványügyi helyzet szerinti biztonsági besorolásokról

A Konzuli Szolgálat ezúton hívja fel a külföldre utazó magyar állampolgárok figyelmét, hogy a külföldre utazás egyéni felelősség, az utazás vagy annak elhalasztása az Önök személyes döntése. Továbbá minden utazó saját maga felelős biztonságáról gondoskodni külföldi tartózkodása során. A Konzuli Szolgálat utazási tanácsai azt a célt szolgálják, hogy naprakész információkkal segítsék Önöket ezen döntések meghozatalában.Bővebben

Készüljön fel utazására!

A Konzuli Szolgálat utazási tanácsai az utazásra vonatkozó döntés meghozatalában nyújtanak segítséget, ugyanakkor a külföldre utazás mindig egyéni felelősség és döntés.

A gondtalan utazáshoz megfelelő utasbiztosítás megléte nélkülözhetetlen.

Tegye biztonságosabbá utazását, még utazás előtt regisztráljon konzuli védelemre és töltse le Konzinfo Utazom mobil alkalmazásunkat!

Az utolsó ellenőrzés dátuma: 2023. 05. 17.
A koronavírussal kapcsolatban 2022. július 1-től megszűnt mindenfajta beutazási és országon belüli korlátozás. Nem kell igazolni a védőoltás, a COVID-19-ből való felépülés vagy a negatív teszteredmény meglétét. Aki észleli magán a fertőzés jeleit, annak orvoshoz kell fordulni a további teendőket illetően, illetve felhívhatja a 1220-as családorvosi tanácsadó vonalat.

Javasoljuk, hogy az észt beutazási szabályokon túlmenően ismerkedjenek meg az érintett légi- vagy hajótársaság előírásaival is.

Észtország járványügyi intézkedéseivel kapcsolatos, illetékes hatóságoktól származó információk részletesen a következő linken találhatóak (angolul): https://kriis.ee/en/covid-crisis-management-qa/crisis-management/current-restrictions

A koronavírussal kapcsolatos legfontosabb aktuális helyi szabályokat lásd a tallinni nagykövetség honlapján itt: https://tallinn.mfa.gov.hu/hun/page/covid19-es-esztorszag

Észtország a III-as, legenyhébb biztonsági kategóriában van.

Terrorizmus

Az országban nincs terrorista veszély. Ugyanakkor a terrorfenyegetettség globális volta miatt ilyen nem zárható ki teljesen Észtországban sem.

Bűnözés

Észtország kifejezetten biztonságos ország. Nem jellemzőek az erőszakos bűncselekmények, a gépjárműlopások, feltörések száma sem magas. Az alapvető és ésszerű óvatosság ugyanakkor indokolt. Ne hagyjanak értékeket a járművekben, a szálláshelyeken, és kerüljék a nyilvánvalóan felajánlott prostitúciós szolgáltatásokat. Táblák figyelmeztetnek azokra a helyekre, ahol gyakoribbak a zseblopások. (Általános a bankkártya használat, így nem indokolt nagyobb összegű készpénzt magunknál tartani.)

Az észt rendőrség segélyhívó száma: 112. Ezen a számon angolul és oroszul is lehet kommunikálni. A segélyhívón a mentőket és a tűzoltókat is el lehet érni.

Áldozatvédelem

Az észt rend, - és határőrség saját szervezeti rendszerében és állampolgári szerveződések révén is támogatást, segítséget nyújt a bűncselekmények áldozatainak. Az ilyen szolgáltatásról és kompenzációról jogszabály rendelkezik, és az kiterjed az EU-tagállamok állampolgáraira is.

Infó vonal: +372 116 006 (észtül, angolul és oroszul hívható 24 órában) vagy online tanácsadás a https://www.palunabi.ee/ honlapon (észtül, angolul és oroszul)

Rendőrség-határőrség

Mi a teendő, ha valaki áldozattá válik (észtül): https://www.politsei.ee/et/kannatanule

Biztonsági helyzet

A fővárosban az éjszakai és hajnali órákban kerülni javasolt a Viru Keskus (Narva maantee eleje), a központi vasútállomás, a nemzetközi kompkikötő és Kopli városrész térségét. Észak-Kelet Észtországban Narva és Kohtla-Järve városokban és azok vonzáskörzetében fokozott óvatosság indokolt. Az észtországi kábítószer használók többsége is ebben a térségben koncentrálódik.

Sötétedés után, a nem jól megvilágított helyeken, főleg külterületen mindenkinek (turistáknak is) viselniük kell láthatósági jelet, fényvisszaverőt, ami kapható szinte minden élelmiszerboltban, trafikban, benzinkúton és zsinórral, biztosítótűvel a ruházatra erősíthető. Ennek viselését a rendőrség ellenőrizheti és hiányát büntetheti.

Az észt-orosz határ szárazföldi szakasza döntően erdős terep, gyalog is megközelíthető. A határjelek jól láthatók. Tanácsos a határvonalat elkerülni. A dél-keleti határon van egy útszakasz, amely két észt kis települést köt össze, s amely 900 méteren át orosz területen fekszik, de nem kapcsolódik semmilyen orosz lakott helyhez. Ezen a „Saatse saabas” elnevezésű szelvényen úti okmányok (ill. vízum) nélkül lehet közlekedni, de azon tilos megállni, ill. gyalog menni. Kivétel, ha a megállás baleset, vagy műszaki okokból történik. Aki ezt megszegi, számíthat arra, hogy az orosz hatóságok feltartóztatják, és amennyiben valóban csak eltévedésről, tájékozatlanságról van szó kb. 30 eurós bírságot szabnak ki. Az említett szakaszról bővebben: www.youtube.com/watch?v=2O6b2sz1j5M

Az itt közölt adatok tájékoztató jellegűek!

Beutazási feltételek: Magyar állampolgárok az alábbi úti okmányok valamelyikével utazhatnak be az országba:

Magánútlevél:
Elvárt érvényessége:
Igen IGEN
Az utazás utolsó napjáig

Ideiglenes útlevél: (Csak konzul állít ki!)

Elvárt érvényessége:

Igen IGEN

Az utazás utolsó napjáig

Személyi igazolvány:
Elvárt érvényessége:
Igen IGEN
Az utazás utolsó napjáig
Ideiglenes személyi igazolvány:
Elvárt érvényessége:
Igen IGEN
Az utazás utolsó napjáig
Régi típusú (könyv formátumú) személyi igazolvány: Nem NEM
Vezetői engedélyek, Anyakönyvi kivonatok: Nem NEM
úti okmányok
Lejárt úti okmány (magánútlevél, személyi igazolvány): Nem NEM

Tranzitálás

Karantén kötelezettsége nélkül lehet tranzitálni Észtországban.

Kiskorúak beutazása

A hatályos észt jogszabályok nem tartalmaznak szülői kíséret nélküli kiskorúakra vonatkozó előírásokat. Alapelv, hogy a kiskorúnak legyen érvényes útlevele, ill. személyazonosító igazolványa. Javasolt továbbá, hogy amennyiben egyedül utaznak, határátlépéskor rendelkezzenek törvényes képviselőjük írásos (kézzel írt, elérhetőségeket tartalmazó) hozzájárulásával. Lásd bővebben a rendőrség alábbi honlapján: https://www.politsei.ee/en/questions-about-crossing-the-border.

Vízum:

Vízum turista és egyéb célú beutazás esetén: Vízum beszerzése nem szükséges.

Házikedvencek beutazása:

https://pta.agri.ee/en/animals/travelling-pet

Vám:

Részletesen vámszabályok: https://www.emta.ee/eng

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal utastájékoztatója

Növényegészségügyi és behozatali előírások változása

Pénznem: Euró (EUR)

Időjárás:A magyarországi időjárásnál hűvösebb, csapadékosabb, a tengerparti részeken erősen szeles is lehet az időjárás. Télen hóra, jegesedésre kell számítani. Aktuális időjárás.

Közlekedés: A Magyarországon kiállított, kártya formájú gépjárművezetői engedélyeket elfogadják. Javasolt, hogy a jármű vezetőjénél mindig legyen érvényes útlevél és/vagy kártya formájú személyazonosító igazolvány is. A magyar gépjárművezetői engedély észtre való lecseréléséről lásd bővebb információt itt.

Áramszünet: A miniszterelnök időszakos áramszünetek lehetőségére figyelmeztette a lakosságot.

A szabályok szerint a gyalogosok a téli időszakban és sötétedés után kötelesek valamilyen fényvisszaverőt elhelyezniük a ruházatukon vagy a zsebükből kilógatva, amelynek minden oldalról látszódnia kell. A fényvisszaverő hiányának büntetési tétele akár a 40 eurót is elérheti.

Gépjármű behozatal, regisztráció, használat részletesen: https://www.transpordiamet.ee/en

Közúti-szárazföldi közlekedés:

A KRESZ lényegében megegyezik az EU-tagállamok szabályozásaival. Kivételek a téli időszakban vannak.

Az észt közúthálózat fejlett, átlagosan közepes minőségű. Csak rövid autópálya szakaszok vannak. A tompított fényszóró használata egész évben kötelező, nappal is. Zéró tolerancia van az ittas vezetéssel szemben.

Téli gumiabroncs használata november 1-től március 31-ig kötelező. A kijelölt gyalogátkelőhelyek előtt meg kell állni, ha azokhoz gyalogos közelít, s a gyalogosok fel sem tételezik, hogy ez nem így történik.

Tallinnban több, peron nélküli villamosmegálló van, ahol az úttesten keresztül folyik a le- és felszállás. Az autóbuszoknak előnyük van a megállóból kihajtásnál. Számítani kell arra, hogy a buszvezetők ezzel élnek is.

A mobiltelefon használata gépkocsivezetés során csak „hands free” üzemmódban megengedett.

A vadveszélyt táblával jelzik, s azt érdemes nagyon komolyan venni az ország egész területén.

Észtországban 2018. január 1-től bevezették a 3,5 tonnánál nagyobb összsúlyú tehergépkocsik számára az úthasználati díjat. Információk: https://www.teetasu.ee

Egyre gyakoribb, hogy számos helyen csak mobiltelefonos alkalmazásokkal lehet parkolást fizetni. (https://www.parkimine.ee/en/parking/mobile-parking/mobile-application/). Vannak parkolóórákkal ellátott parkolóhelyek is, ill. egyre több a parkolóház, ahol még lehet készpénzzel fizetni. Az „eratee” (magánút) és „eraparkla” (magán parkoló) használata esetén bírság is kiszabható.

A téli hónapokban egyes szigetek között ún. „jégutakat” nyithatnak meg, amelyeken szigorú szabályok betartásával, gépkocsival lehet közlekedni. www.visitestonia.com/en/why-estonia/ice-road-the-symbol-of-a-great-estonian-winter

További információk az Észt Közútfelügyelet weblapján.

Az ország lakott szigeteit (pl. Saaremaa, Hiiumaa) is gépkocsikat szállító kompokkal lehet elérni.

https://www.tuuleliinid.ee/index.php?lang=en

www.praamid.ee/wp/?lang=en

Tallinn Lennart Meri nemzetközi repülőtér: https://www.tallinn-airport.ee/en/

Tartu nemzetközi repülőtér: https://www.tartu-airport.ee/en/

Elektronikus átléptető folyosó az észt-orosz határon: Az észt-orosz határátkelőhelyeken lehetőség van előzetesen regisztrálni a határátlépéshez. A szolgáltatás fizetős, de nem kötelező. Aki szeretné a határátkelési időt korlátok közé szorítani, annak érdemes regisztrálnia magát.

Bővebb információt és az árakat a

Ügyintézés helyi hatóságoknál és intézményekben: Korrekt, udvarias, de kivételezéstől mentes elbánásra lehet számítani. A magyarok és Magyarország iránti szimpátia megnyilvánulhat, de ez nem jelenti, hogy ezért megkerülnék a szabályokat. Nyelvi kommunikációs problémák felmerülhetnek, különösen vidéken. Az angol és orosz nyelv ismerete sokat segít.

Közegészség, egészségügyi helyzet: Az ország higiéniai viszonyai megfelelnek az EU átlagának, de a kistelepüléseken, az elzárt helyeken az állapotok változók.

Szociálisügyi Minisztérium honlapja. Nemzeti Egészségügyi Fejlesztési Intézet honlapja.

Orvosi ellátás:

A tallinni központi sürgősségi orvosi ügyelet címe: Ravi 18, Tallinn 10138: https://itk.ee/en

Az állami kezelésű rendelők, kórházak 5 eurós vizitdíjat számítanak fel első alkalommal. Ha a további kezelést az orvos írja elő, azok a látogatások már ingyenesek. A magánorvosok, egészségügyi intézmények esetében azok díjszabása alapján kell fizetni.

Gyógyszer:

Csak „e-recept” van, az orvos nem állít ki nyomtatott vényt. Az „e-receptre” a gyógyszert útlevél, ill. személyazonosító okmány felmutatásával lehet átvenni az ország bármelyik gyógyszertárában.

Kórházi kezelés:

Sürgős esetben beutaló nélkül, sürgősségi ellátást nem igénylő esetben orvosi beutalóval veszik fel a beteget. A közkórházakban a fekvőbeteg ellátásért napidíjat számítanak fel. Részletes információ az észt „Betegpénztár” honlapján.

Kullancs:

Észtország egyes területein meglehetősen sok kullancs található. A kullancsveszély Észtországban általában áprilistól októberig tart. A kullancsok akkor válnak aktívvá, amikor a felszíni hőmérséklet eléri az 5-7 C fokot. Védekezésképp természetjáráskor érdemes hosszú ujjú ruhát viselni, a nadrágszárat pedig begyűrni a cipőbe vagy a csizmába. A veszélyeztetett területen való tartózkodást követően az utasnak szükséges a testének egész felületét átvizsgálnia. Ha kullancsot talál, és annak szakszerű eltávolításakor a feje bennmarad a bőrben, azonnal orvoshoz kell fordulni, mert a fertőzés megelőzésében pár óra is fontos lehet. A kullancsok észtországi előfordulásához jó támpontot találnak az alábbi linken (angolul): https://www.iamat.org/risks/tick-borne-encephalitis

Egyéb információ: