A Külügyminisztérium nyomatékosan fölhívja a külföldre utazni szándékozó magyar állampolgárok figyelmét, hogy a kábítószerrel való visszaélést a világ számos országában nagyon szigorúan büntetik. A kábítószerrel való visszaélést az országok eltérően ítélik meg. Nemcsak a kábítószer csempészet tartozik ebbe bűncselekményfajtába, de sok országban ide sorolják a kábítószer még legkisebb mennyiségű birtoklását is. A kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények igazságszolgáltatási megítélése is különböző. A büntetés a pénzbírságtól a halálos ítéletig terjedhet. Kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények esetén az óvadék ellenében történő szabadon bocsátást sok ország még akkor sem alkalmazza, ha egyébként az óvadék használata bevett gyakorlatnak is számít.
Az alábbiakban tájékoztatásul röviden, a teljesség igénye nélkül ismertetjük néhány, a magyar turisták által is nagy számban fölkeresett ország, illetve térség kábítószerekkel kapcsolatos büntetési gyakorlatát.
Bulgária: Súlyosan büntetik a kábítószer birtoklását, a határon történő átcsempészését. Az ilyen típusú cseleményekért 5-15 év közötti börtönbüntetést szabnak ki, amelyet jelentős pénzbírsággal egészítenek ki.
Ciprus: A kábítószerrel kapcsolatban zéró tolerancia van érvényben. Bármilyen narkotikum birtoklása súlyos pénzbírságot, illetve börtönbüntetést von maga után.
Görögország: Még a legkisebb mennyiségű kábítószer birtoklása esetén is komoly börtönbüntetésre lehet számítani.
Macedónia: Szigorúan tilos a kábítószerek fogyasztása, birtoklása, valamint forgalmazása. Vámelőírások súlyos megsértése és kábítószerrel való visszaélés esetén nagykövetségünk helyi ügyvédi és tolmács elérhetőségek közvetítésével tud segítséget nyújtani. A konzuli kapcsolatokról szóló nemzetközi egyezmények értelmében a hatóság eljárását, az előzetes letartóztatás elrendelését és a bírósági ítélkezést befolyásolni nem tudjuk.
Spanyolország: A drogkereskedelemért súlyos, több éves börtönbüntetéseket szabnak ki a spanyol hatóságok.
Törökország: súlyosan, 10 éves szabadságvesztéssel büntetik a kábítószer behozatalát az országba; a büntetési tétel további 5 évvel emelkedik kokain és heroin behozatala esetén és további 5 évvel, ha a bűncselekményt bűnszervezetben követik el. A szabadságvesztés mellett a bíróság minden esetben jelentős pénzbírságot is kiszab.
Tunézia: Még az ún. könnyű drogok tartása is börtönbüntetéssel jár.
Közép- és Dél-Amerika: Kábítószer csempészetért súlyos, nem egy esetben tíz évet is meghaladó börtönbüntetésre lehet számítani. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a térség börtönviszonyai rendkívül rosszak. Nemcsak az egészségügyi ellátás hiányzik, de gyakoriak a börtönön belüli leszámolások is.
Dél- és Kelet-Ázsia: A térség nem egy országában (pl. Thaiföld, Szingapúr, Malajzia, Indonézia, Irán) a kábítószer birtoklásáért és csempészéséért akár halálbüntetés is jár.
Már kis mennyiségű, könnyű drognak minősülő kábítószer (marihuánás cigaretták, party-drogok) birtoklásáért is akár 1-2 éves börtönbüntetést szabhatnak ki a hatóságok.
A börtönökben uralkodó higiéniás viszonyok és az ebből eredő állandó fertőzésveszély, az egészségügyi ellátás alacsony színvonala, valamint a rendkívül szegényes és egysíkú ellátás (napi egy marék rizs és némi víz) már néhány hónapos elzárás után is súlyos egészségkárosodást okozhat egy európai embernek.
Figyelem! A kokatea Latin-Amerikában nem minősül kábítószernek. A térség sok országában bármelyik boltban vagy piacon szabadon kapható (fogyasztása az érzékszervekre éppúgy nem káros, mint Magyarországon a mákos tészta evése). Ugyanakkor, a kokatea még a legkisebb mennyiségben való behozatala esetén is az USA, az EU és hazánk vámszervei büntetőeljárást indítanak, amely szintén súlyos börtönbüntetést vonhat maga után.
Hasonló gyakorlat érvényesül a Hollandiában legálisan kapható enyhébb drogok esetében. Ha valaki a legálisan kijelölt helyen saját használatra ilyen típusú kábítószert vásárol, számolhat azzal, hogy az országból kilépve már bűncselekményt követ el, amiért akár börtönbüntetés is járhat.
Ne feledje, hogy amennyiben kábítószer csempészésért, birtoklásért vagy fogyasztásért elítélik vagy őrizetbe veszik a magyar konzuli szolgálat nem hozhatja ki Önt a fogvatartásból és nem helyezheti el Önt jobb börtönkörülmények közé, mint amit a helyi hatóságok saját vagy harmadik országok állampolgárainak biztosítanak!