Az egyes bűnszervezetek által illegálisan szerzett pénz tisztára mosása gyakran az interneten keresztül a bűnszervezet tagjai által beszervezett, gyanútlan áldozatokon keresztül történik. Az ilyen jellegű pénzmosási ügyletek mára egyre elterjedtebbé válnak Európa szerte. Az áldozatokkal történő kapcsolatfelvétel 90%-a kizárólag közösségi oldalakon keresztül, elektronikus levelezés útján történik.
Öszvérhálózat:
Az „öszvér” egy olyan személy, aki továbbítja a bizonytalan eredetű - leginkább más bűncselekményből származó, illegálisan megszerzett - pénzt a bűnözők által megküldött egy vagy több folyószámlára, amely tranzakciók útja gyakran különböző, akár tengeren túli országokba vezethet.
A bűnözők egyre gyakrabban interneten keresztül toboroznak „öszvéreket”, hogy jutalékért cserébe vegyék fel saját bankszámlájukról az odaérkezett lopott összeget, vagy váltsák be postán az előzőleg megküldött csekket és a kapott pénzt egy másik csatornán, más bankon keresztül, adott esetben Western Unionon keresztül utalják tovább.
Annak ellenére, hogy az „öszvér” közvetlenül nem vesz részt az illegális tevékenységből (embercsempészet, csalás, drogkereskedelem, stb.) származó pénzek megszerzésében - csak továbbutalja azt -, bűncselekményt követ el (Btk. 399.§).
A bűnözők ezt a lehetőséget ügyesen használják fel arra, hogy névtelenek maradjanak és a pénzek eredetét ne lehessen visszakövetni, ugyanakkor búsás haszonra tegyenek szert.
KIK A VESZÉLYEZTETETT CÉLCSOPORTOK?
- az adott országba újonnan érkezők
- diákok
- munkanélküliek
- szociálisan érzékeny helyzetben lévőek
- 18-34 kor közöttiek
- 55 évnél idősebbek
HOGYAN TÖRTÉNIK MINDEZ?
- állásajánlat útján
- online chat
- közösségi oldalakon (facebook bejegyzés zárt csoportban)
- személyesen, vagy e-mail útján
- Whatsapp / Viber
FIGYELMEZTETŐ JELEK:
- Hitelesnek tűnő, de nem valós vállalati és céges profil;
- Levelezésben feltűnő egyszerű szóhasználat, rövid tömör lényegre törő szerkesztés, adott esetben előforduló nyelvtani hibák, pontatlan megfogalmazások;
- Levélküldés céges e-mail cím helyett, web alapú szolgáltatásról történik (Gmail, Yahoo!, Windows Live, Hotmail, stb.);
- Általában a tartózkodási hely szerinti államtól eltérő nemzetiségű, külföldi cég keres "helyi” / nemzeti képviselőket vagy ügynököket, hogy a nevükben egy ideig eljárva, a beszervezett saját; bankszámláját felhasználva, a magas tranzakciós költségeket vagy a helyi adókat kijátszva járjon el;
- A munkakör része a pénzek átutalása, illetve áruk beszerzése;
- Munkaköri leírás / gyakran munkaszerződés hiánya;
- A munkakör betöltéséhez nem támasztanak szakmai követelményeket;
- Kis erőfeszítéssel nagy jövedelemszerzési lehetőséget ígérő munkakör;
- Minden interakció kizárólag online történik.
HOGYAN ELŐZZÜK MEG A BAJT?
Nagyon fontos, hogy külföldön történő munkavállalás esetén körültekintően járjunk el. Ha bármilyen kétségünk támad a munkáltató megbízhatóságát tekintve, akkor forduljunk a hatóságokhoz. Különösen vigyázzunk a tengeren túlról érkező, könnyű pénzszerzést ígérő ajánlatokkal. Ha egy ajánlat túl jónak tűnik, az feltehetően nem megbízható. Személyes adatainkat - beleértve a bankszámlaszámunkat is - soha ne adjuk ki illetékteleneknek! Használjuk körültekintően a közösségi médiát!
MIT KELL TENNI, HA MÁR MEGTÖRTÉNT A BAJ?
Amennyiben ilyen jellegű és tartalmú megkeresést kapott, ne válaszoljon rá, és ne kattintson semmilyen linkre. Ehelyett értesítse a rendőrséget!
Ha már azt tapasztalja, hogy részesévé vált az öszvérszervezetnek, akkor azonnal értesítse erről a bankját, állítsa le a tranzakciót, vonja vissza a csekk beváltását és értesítse azonnal a rendőrséget!